Hodnocení STK O2A,B na Pastvinské přehradě 8.-13. května 2022

Sportovně turistický kurz se tradičně uskutečnil ve výcvikovém sportovním středisku Univerzity Palackého Olomouc na Pastvinské přehradě, kde máme již po mnoho let vynikající zázemí pro uskutečňování široké obsahové náplně našeho kurzu. Informací se dostalo žákům i rodičům v míře vrchovaté ústním podáním od instruktorů a vedoucího kurzu i písemně formou podrobných pokynů. Ředitelství školy i vedoucí jednotlivých družstev z řad žáků, obdrželi podrobné ucelené materiály s veškerými podklady.

Kurzu se zúčastnilo 47 žáků, 5 instruktorů (Ne, Kr, Mo, Cha) a vedoucí kurzu. Ze zdravotních důvodů se kurzu nezúčastnilo šest studentů, kteří dostali zadanou individuální práci s přezkoušením základních znalostí v týdnu po ukončení STK. Tradiční a osvědčený model kurzu byl zachován i v letošním roce a tak se tři skupiny studentů vydaly podle vybraných tras v turistických mapách do míst nouzového přespání. Příprava jídla v Setonově hrnci ani noční déšť většinu žáků nezaskočily. Přesto se našli žáci, kteří měli s nočním bivakem nemalé problémy. Zpestřením cesty bylo u jedné ze skupin brodění s naloženými koly přes řeku Zdobnici. Následující den se podařilo všem družstvům i přes drobné technické obtíže v pořádku dorazit do místa našeho dalšího působení. Zde se všichni účastníci postupně seznámili se základy topografie, prací s mapou orientačního běhu, vodní turistikou (kánoe, kajaky), střelbou ze vzduchovek, zdravotnickou přípravou, absolvovali řadu soutěží a závodů, cyklistické seznámení s okolím Pastvinské přehrady i noční hry. Všechny aktivity byly hodnoceny a tak na závěr kurzu mohli být vyhlášeni nejúspěšnější jednotlivci i nejlepší družstva.

Ubytování i strava vyhovovaly nárokům kurzu. Zdravotní stav žáků byl dobrý, byla ošetřena drobná zranění a odstraněno množství klíšťat – nejvíce 14 u jednoho z chlapců.

Aktivita žáků během kurzu byla na vysoké úrovni. Většina si postupně zvykla na režim kurzu, dobře se vyrovnávala se stoupající únavou a snažila se o co nejlepší plnění zadaných úkolů. Žáci se motivovali, fandili si, bojovali a tak atmosféra kurzu byla vynikající.

Kurz je svojí celodenní náplní pro většinu účastníků náročný. Přesto můžeme konstatovat, že studenty zaujal, že si odnesli řadu nových poznatků, zkušeností a dovedností, a že se stal akcí, kterou sledují a těší se na ni i další ročníky.

Poděkování patří všem instruktorům za zodpovědnou přípravu a nevšední celodenní nasazení.

Mgr. Tomáš Bek
vedoucí kurzu