Certifikát ECDL

ECDL/ICDL – European / International Certification of Digital Literacy je celosvětový vzdělávací a certifikační koncept digitálních znalostí a dovedností, který vznikl za podpory Evropské komise v polovině 90. let minulého století. Zahrnuje celou škálu vzdělávacích a certifikačních programů, z nichž nejrozšířenější jsou programy ECDL Core (počítačová, resp. digitální gramotnost a digitální kvalifikace) – právě pro tento program má Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň akreditaci.

Jsme JEDINOU střední školou v České republice, která má nejširší možnou akreditaci, jakou program Core v České republice umožňuje!

Úspěšní absolventi ECDL testů získávají odpovídající ECDL Certifikáty, které mají mezinárodní platnost, momentálně ve 165 zemích světa.

Vlastníci certifikátů:

• jsou konkurenceschopnější na trhu práce
  • studenti – mají důkladnou průpravu ke složení praktické maturitní zkoušky z ICT
  • absolventi – některé vysoké školy certifikát uznávají místo zkoušek z informatiky
  • zaměstnavatelé – mohou rychle ověřit počítačovou dovednost svých zaměstnanců nebo účastníků konkurzů na obsazení pracovních míst

Metoda ověřování počítačové gramotnosti dle programu ECDL Core je založena na praktických testech prováděných s využitím běžné výpočetní techniky a v reálném programovém prostředí. Pomocí těchto testů se zjišťuje, zda je libovolná osoba schopna používat běžné informační a komunikační technologie alespoň na takové úrovni, která odpovídá mezinárodním požadavkům uvedeným v tzv. ECDL Sylabech. Ověřování počítačové gramotnosti dle konceptu ECDL je mezinárodně uznávané, celosvětově procesně standardizované, objektivní a nezávislé na výpočetní technice a programovém prostředí, na kterém jsou testy prováděny. V celém světě využívá jednotné a pravidelně aktualizované databáze testovacích otázek a úkolů. Ověřování počítačové gramotnosti dle konceptu ECDL mohou provádět pouze akreditovaná testovací střediska a za tímto účelem odborně připravení testeři akreditovaní dle mezinárodních pravidel.

Nabízíme svým studentům i široké veřejnosti testování ECDL Core z následujících modulů:

M1  Concepts of ICT  Základní pojmy informačních a komunikačních technologií (do 31. dubna 2016)
 M2  Computer Essentials  Používání počítače a správa souborů
 M3  Word Processing  Zpracování textu
 M4  Spreadsheets  Tabulkový procesor
 M6  Presentation  Prezentace
 M7  Online Essentials  Práce s internetem a komunikace
 M9  Image Editing  Úpravy digitálních obrázků a základy počítačové grafiky
 M10  Web Editing  Tvorba webových stránek a publikace na Internetu
 M12  IT Security  Bezpečnost při využívání informačních a komunikačních technologií
 M13  Project Planning  Plánování projektů
 M14  Online Collaboration  Spolupráce a sdílení informací na internetu
 M15  Managing Online Information  Práce s informacemi na internetu
 M16  Computing  Základy informatického myšlení a programování
   X  e-Citizen  X

a národních modulů:

DF1  Správa a archivace fotografií
 DF2  Úpravy a vylepšování fotografií
 DF3  Úpravy a vylepšování fotografií

V budoucnosti budeme usilovat o dosažení akreditace dalších, nově vznikajících modulů a dále o získání vyšší úrovně akreditace – ECDL Advanced – z modulů Word Processing, Spreadsheets, Using Databases a Presentation.

Veřejnosti nabízíme nejen testování, ale i přípravu k testům.

Přihláška k testování

Podrobné informace na www.ecdl.cz
Dotazy k testování na louckova@oa-chocen.cz nebo na telefonu 702 292 290.
Studenti Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu Choceň najdou podrobné informace na e-learningu.

Ing. Ilona Loučková
manažer testování

Termíny testování

Ceník platný od 1. března 2017

ECDL a úřady práce

Paní Iva Tomšová – poradce IPS Úřadu práce v Ústí nad Orlicí  – na jaře vedla na naší škole se seminář pro maturanty –  „Úřad práce a EURES“.  Během semináře se něěkolikrát vyjádřila k certifikátům ECDL.

Zaměstnavatelé dnes požadují počítačově gramotného uchazeče. Jedinečným se tak stává certifikát ECDL, jehož mezinárodní platnost opravňuje majitele, považovat se za počítačově gramotného, případně kvalifikovaného. Bez tohoto certifikátu je uchazeč o práci považován za počítačově negramotného a na některé pozice tudíž nezaměstnatelného.

V současnosti i Úřad práce ČR považuje tento certifikát za nezbytný a potřebný a zařazuje jej také do nabídky rekvalifikačních kurzů.

ECDL a Parlament