Zkušenosti maturantů oboru Obchodní akademie…

…z praktické maturitní zkoušky a také o jejím částečném nahrazení certifikáty ICDL a Státní zkouškou z psaní na klávesnici 🙂

Dnes (čtvrtek 29. 4. 2021) jsem díky ICDL a Státním zkouškám z písemné elektronické komunikace strávila u praktické maturity pouze 70 min. Bylo pro mě jednodušší udělat si zkoušky odděleně v průběhu předešlých let a ulehčit si tím ve čtvrtém ročníku, kdy je toho opravdu hodně.
Natálie

Možnost nahrazení maturitní zkoušky z PEKu a z ITE  mohu jen doporučit. Sama mám státní zkoušku z PEKu a byl to určitě příjemný pocit vědět už ve třetím ročníku, že mám alespoň malinkou část maturity úspěšně za sebou. ICDL testy bohužel nemám, ale v období před maturitou a i teď po ní toho lituji. Myslím si, že v tomto období, bude každý student vděčný za toto ulehčení stejně jako já.
Veronika

Po napsání praktické maturity, jsem měla jasno a litovala jsem, že jsem si v průběhu studia nedělala jednotlivé zkoušky ICDL. V průběhu studia bych se mohla soustředit na jednotlivá témata zvlášť a naučit se tak na každé mnohem víc a podrobněji. Nehledě na to, že kdybych měla ICDL, mohla bych se soustředit na další věci jako je příprava na ústní, případně přijímačky na VŠ. Co se státních zkoušek týče, které jsem si naštěstí udělala, byla jsem moc ráda, že jsem si ulehčila maturitu aspoň o toto téma a mohla se víc soustředit na další věci.
Abych to nějak shrnula, rozhodně bych mladším ročníkům doporučila udělat si ICDL a státní zkoušky, dost jim to ulehčí pozdější přípravu na maturitu a budou mít o něco míň starostí. Navíc budou vlastnit další certifikát, který jim pomůže v budoucnosti. V této době se toho děje opravdu hodně a věřím, že takovou úlevu, i když malou, rozhodně uvítají.
A ušetří i nějaké ty nervy.
Klára

Tak a máme za sebou praktickou zkoušku. Ten pocit mít to za sebou je doopravdy krásný, zvlášť když 2 zkoušky z 5 už mám hotové. Musím říci, že moje rozhodnutí si dopředu udělat státnice ze psaní textu na počítači a ICDL mi hodně pomohlo. Vyvarovala jsem se stresu, co si vytáhnu. Můj největší stres z praktické zkoušky byl negativní test na covid, co kdyby náhodou že. Přitom jsem získala navíc certifikát vhodný do budoucna. Já jsem obecně líná se na něco učit, proto dávám pozor pouze při hodinách a nic víc. Všechny moduly jsem udělala bez jakéhokoli učení, to samé státnice. Praktickou zkoušku z účetnictví zvládnete levou zadní, pokud dáváte pozor při hodinách. Ekonomika je jen o tréninku, také při hodinách. Doporučuju si udělat ICDL a státnice z PEKu a také dávat pozor při odborných předmětech tj. právo, daně, finance, účetnictví a ekonomice. Potom už potřebujete jen ŠTĚSTÍ.
Aneta

Rozhodnutí skládat nepovinnou ICDL certifikaci a státní zkoušky z psaní na klávesnici považuji za jedno z nejlepších. Získání teoretických znalostí, a především pak praktických dovedností v oblasti počítačové gramotnosti, lze v dnešní době pokládat již za naprosto nezbytné. Vynaložená úsilí oceňují nejen vyučující během studia, ale v první řadě my, studenti, kterým úspěšné složení těchto zkoušek výrazně zkracuje podobu praktické maturitní zkoušky.
Dana

Průběžné skládání ICDL testů a státnic, které mi nahradili praktickou maturitní část z ITE a PEKU bylo skvělé rozhodnutí. Písemky z účetnictví a ekonomiky jsou hodně náročné, takže to, že jsem další den končila o dvě hodiny dříve, než ostatní bylo pro mě přínosné.
Pokud váháš, jestli si udělat ICDL a státnice, tak ti určitě doporučuji do toho jít. Budeš to dělat v průběhu čtyř let a nemusíš se s tím stresovat na konci čtvrtého ročníku, kde nevíš, co dělat dříve. Při maturitě určitě oceníš, že si do toho šel/a!
Lucie