Výuka českého znakového jazyka v tomto školním roce začíná již po šesté

Již šestým školním rokem probíhá na OA a SOŠ cestovního ruchu výuka českého znakového jazyka. Kurz se skládá z modulů, přičemž jeden modul žáci absolvují v délce 60 hodin. Celkem se výuka realizuje v sedmi modulech. Každý týden jeden den odpoledne tráví žáci dobrovolně výukou českého znakového jazyka. Kurz je zakončen zkouškou před tříčlennou komisí. Kurz vyučují neslyšící, kvalifikovaní pedagogové z Pevnosti- Českého centra znakového jazyka, z. ú. Kurz je certifikovaný MŠMT.
Na naší škole lze realizovat I. až IV. modul. Pak mohou žáci studovat na vyšší odborné škole v Hradci Králové nebo na filozofických fakultách vysokých škol nebo soukromě.

V ČR je velký nedostatek tlumočníků českého znakového jazyka. Na jednoho tlumočníka připadá V ČR 140 klientů. Například v USA je to na jednoho tlumočníka jen čtyři až pět lidí.

Za pět let prošlo výukou v některém z modulů 121 žáků a to zejména z oboru vzdělání Veřejnosprávní činnost. Šest studentů dokončilo IV. modul. Studenti ČZJ z řad žáků Veřejnosprávní činnosti uplatňují znalosti při jednání s klienty na úřadech, nebo v oblasti sociálních služeb. Studenti ČZJ z řád žáků cestovním ruchu uplatňují znalosti na recepcích hotelů, nebo jako animátoři.
Přeji všem žákům hodně úspěchů při studiu v letošním školním roce.

Mgr. Hana Martinková
koordinátorka výuky ČZJ
Uveřejněné fotografie jsou ze závěrečných zkoušek v červnu 2017.