Výstava – Čeští veteráni z druhé světové války

Studenti Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu ze třídy O3A – Kristýna Hledíková a Filip Soušek začali již v minulém školním roce sbírat fotografie českých veteránů z druhé světové války, získali na některé z nich kontakty a rozhodli se zmapovat jejich životní osudy.

Navštívili dva z nich osobně – Bedřicha Kudláče a Vladimíra Wintera. Během prázdnin zapsali jejich životopis, nahráli interview a získali další… cenné fotografie. V jejich činnosti jsme je podpořili a společně připravili výstavu o veteránech druhé světové války.

Celé čtyři panely výstavy jsou věnovány zmíněným dvěma veteránům. Pan Kudláč byl ze smíšeného manželství, maminka byla Němka a tudíž i on byl považován za Němce. Byl, aniž o to sám usiloval, nasazen k německému námořnictvu v Kielu, Kodani a nakonec v norském Trondheimu. Byl velmi mladý, zaučoval se a nebyl naštěstí nucen nikoho zabít. Nejdramatičtější událostí, kterou zažil, bylo potopení jejich lodi po útoku anglického letadla. Všichni přežili.

Vladimír Winter žil s rodinou v Rusku, protože otec pracoval v traktorovém závodě. Za války vstoupil do 1. čs. armádního sboru a účastnil se bojů na východní frontě jako řidič vojín například na Dukle, v Krosnu, na Slovensku i jinde. Zásoboval první bojovou linii a byl vystaven mnohým nebezpečím, třeba minám. Naštěstí se konce války dožil.

Na třech výstavních panelech jsou obecně vysvětleny osudy Čechů bojujících proti své vůli ve wehrmachtu a na východní frontě v řadách naší armády. Další panely obsahují zmíněné životopisy dvou pamětníků, interview s nimi, fotografie a mapy.

Výstava byla zahájena při příležitosti konference Choceň- Škola a podnikání. 10. 11. proběhla malá vernisáž. Je to zároveň příspěvek naší školy ke Dni veteránů – 11.11. 2016.

Jsme moc rádi, že se naši studenti pustili ve volném čase do takového náročného projektu a měli energii ho dokončit. Patří jim za to velké díky. Setkávání s živými svědky pohnutých událostí bývají velmi dojemná. Pamětníků bojů za druhé světové války bohužel stále ubývá a nemělo by se na ně zapomínat. Osobní kontakt a výstup v podobě výstavy nebo publikace je jednou z možností, jak přiblížit jejich osud ostatním lidem.

Výstavu budeme nabízet i jiným školám.

Mgr Milan Ryjáček