Vítězka Soutěž a Podnikej vás vtáhne do světa nevidomých

Dne 25. ledna 2018 proběhlo republikové finále Soutěž a Podnikej. Soutěže se ve školním roce 2017/2018 zúčastnilo 102 týmů, do finále postoupilo 6 soutěžních týmů z celé České republiky i ze Slovenska. Vítězkou se stala žákyně 4. ročníku Lucie Částková z Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu Choceň, která vytvořila deskovou hru Olá. Tato hra je jako první na trhu určena jak pro vidomé, tak i pro lidi se zrakovým postižením, prostřednictvím Olá mizí bariery a vznikají mosty mezi dvěma tak rozdílnými světy.

Soutěž a Podnikej dává možnost začít studentům ze středních škol plánovat nebo už rozjet své vlastní podnikaní. Soutěžící, kteří se rozhodnou svůj projekt v soutěži představit, získají mentora, který jim pomáhá rozvíjet projekt a připravit se na prezentaci před porotou. Během soutěže tak začínající podnikatelé získávají nové zkušenosti, znalosti a příležitost začít pracovat sami na svých nápadech.

,,Do druhého ročníku se nám podařilo získat soutěžící ze všech krajů České republiky a poprvé byla soutěž mezinárodní díky spojení se Slovenskem, odkud za námi na finále přijeli soutěžící až z Košic,’’ uvádí spoluzakladatel soutěže Martin Vítek, Projekty byly stejně jako minulý rok opět zajímavé a velký boj byl mezi prvními dvěma místy,’’ doplnil Vítek. Finále tohoto ročníku proběhlo v Praze a v porotě zasedli mimo jiné například Simona Kijonková z firmy Zásilkovna, Juraj Atlas z Liftago, anebo Marian Fury z kreativní agentury Zaraguza.

Vítězkou se stala Lucie Částkové, která vyvinula společenskou hru s názvem Olá. Lucie díky nevidomé spolužačce přišla na nápad postavit svůj produkt na pomoci jí a zbývajícím 10 000 Čechů, kteří trpí těžkým zrakovým postižením. Podle Lucie se pro nevidomé vyrábí málo společenských her a neexistuje u nás žádná, kterou by si mohli zahrát dohromady se svým vidomým okolím. Rozhodla se tedy propojit tyto dva tolik rozdílné světy pomocí zábavy.

Výhrou v této soutěži je pro Lucii obchodní cesta do Chicaga, startupový balíček v hodnotě 120 000 Kč a semináře na obchodní témata. Všechny výhry jí pomůžou nadále rozvíjet její schopnosti i projekt.

Lucie uvedla, že by v budoucnosti chtěla představit další prototyp hry, která by byla určena například pro menší děti. Ráda by distribuci rozšířila i na Slovensko. Při závěrečném hodnocení jeden z porotců uvedl, že věří dokonce ve světový potenciál hry. Můžeme proto doufat, že časem by tomu mohlo tak být a hra bude k vidění i dál, než u našich slovenských sousedů.

Luciiným vzorem je Tomáš Baťa, mimo jiné obdivuje, že dokázal proslavit svou značku po celém světě, nezbývá tedy než přát stejný úspěch i jí. Lucie také zmínila, že by chtěla povzbudit studenty, aby se nebáli začít s podnikáním hned, jak budou mít dobrý nápad a na nic nečekali. Stejně tak by se dalo shrnout i hlavní poselství celé soutěže, jejíž letošní ročník je nyní u konce.

Více informací o Soutěž a podnikej