Účetní tým 2018 – žáci oboru Obchodní akademie v Chocni jsou nejlepší v kraji a šestí v republice

Žáci Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu Choceň (OA a SOŠ CR Choceň) se dne 15. ledna 2018 zúčastnili finále soutěže družstev „Účetní tým 2018“. Prestižní akci již poněkolikáté pořádala Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo (SVŠE), jejímž spoluzakladatelem a současným prorektorem je uznávaná kapacita v oblasti účetnictví a daní, autor řady středoškolských učebnic a senátor Ing. Pavel Štohl.

Dvoukolová soutěž, jediná svého druhu, je koncipována tak, aby měli žáci středních škol ekonomického zaměření z celé České republiky možnost konfrontovat a navzájem porovnat své znalosti a popřemýšlet o účetní problematice i z jiné, praktičtější stránky. Úvodní kolo soutěže prověřilo v závěru prosince znalosti a dovednosti 41 tříčlenných týmů z 38 obchodních akademií z celé České republiky. Naši žáci prokázali vysokou úroveň svých vědomostí, když se oba dva týmy OA a SOŠ CR Choceň probojovaly do lednového finále.

První část finálového kola spočívala ve zpracování případové stude na účtování jednotlivých agend. Ve druhé části a tzv. „Velkém finále“ si soutěžící vybírali otázky z pěti účetních okruhů (Dlouhodobý majetek, Zásoby, Krátkodobý finanční majetek a zúčtovací vztahy, Náklady, Výnosy a časové rozlišování a Účetní uzávěrka a závěrka) a jejich úkolem bylo zodpovědět správně položenou otázku ve stanoveném limitu 30 sekund. Naši žáci se soutěže „Riskuj“ nezalekli a tým ve složení Johana Prudičová, Martin Rozlivka a Jana Zacharová obsadil v těžké konkurenci krásné šesté místo! Potěšující zprávou je, že se zároveň stali nejlépe umístěným týmem z celého Pardubického kraje. Diplomy předávala úspěšným řešitelům osobně rektorka SVŠE Znojmo doc. Ing. Hana Březinová, CSc.

Žákům obou týmů děkujeme za příkladnou reprezentaci choceňské obchodní akademie a věříme, že je a jejich spolužáky bude tento nádherný úspěch motivovat do další práce.

Vysokou úroveň znalosti účetnictví mohou vybraní žáci naší školy potvrdit již 24. – 25. ledna 2018 na soutěži jednotlivců, která proběhne přímo v sídle SVŠE ve Znojmě. Podobné akce nad rámec běžné výuky mají pro žáky velký význam, mají možnost potkat a seznámit se svými kolegy z ostatních obchodních akademií, s odborníky z praxe i z vysokých škol, což je velice důležité pro další rozvoj jejich ekonomického myšlení a získání potřebného nadhledu nad celou problematikou. Účetnictví není totiž jen MÁ DATI – DAL a spousta „nudných“ čísel, ale klíč k prosperitě a bezproblémovému fungování a řízení podniků a firem. A to je důvod, proč budeme naše žáky v účasti na podobných soutěžích podporovat i v budoucnu.

Ing. Markéta Drahošová