Týden mediální výchovy

Naše škola se zapojila do projektu organizace Člověk v tísni – Týden mediální výchovy.

Jeho součástí byla menší výstava, která otevírá témata reklamy, dezinformací, propagandy dříve a nyní. Důležitou kapitolou byla i bezpečnost na síti, kyberšikana a vydírání pomocí sociálních sítí.

Bezpečností na síti se již několik let zabývá i Martin Kožíšek, odborník na uvedené téma. Je autorem námětu krátkého filmu Na Hory. Režíroval jej známý herec a dabér Braňo Holiček, roli oběti kyberšikany sehrál Lukáš Veřtát. Všichni jmenovaní přijeli film představit. Po projekci se rozvinula zajímavá diskuze.

Dozvěděli jsme se třeba okolnosti vzniku filmu, který vychází ze skutečných, často tragických, příběhů. Možná by mnohé z nás nenapadlo, že vydírání přes internet může oběť přimět až k sebevraždě. Značně nebezpečná je například síť pedofilů na internetu. Studenti snad pochopili, jak tato nebezpečí rozpoznat. Atmosféra byla příjemná, naši hosté byli vstřícní a více než hodina a půl rychle utekla.

Je velmi důležité uvedená nebezpečí nepodceňovat, takže se k uvedeným problémům budeme pravidelně různými formami vracet.

Mgr. Milan Ryjáček