Sportovněturistický kurz na Pastvinské přehradě

Hodnocení STK 2. ročníků Obchodní akademie na Pastvinské přehradě 26. –31. května 2019

Dlouhodobá dobrá spolupráce s UP Olomouc nám již po dlouhé roky umožňuje uskutečňovat sportovně turistický kurz pro žáky druhých ročníků ve sportovním a výcvikovém zařízení této vysoké školy. Výhodami spolupráce jsou zejména stálý termín, cyklistická dosažitelnost, vybavení střediska, dlouhodobá kvalita stravování, dobré vztahy s vedením střediska či personálem a při letošním proměnlivém počasí jsme zvláště ocenili ubytování ve vytápěných chatkách. Bez tohoto technického zajištění bychom letošní kurz nemohli vůbec absolvovat.

Příprava celé akce probíhala standardně. Žáci i rodiče byli seznámeni se všemi potřebnými náležitostmi ústně i podrobnými písemnými pokyny. Kurzu se zúčastnilo 49 žáků ( z 2. A, z 2. B), 4 instruktoři (Ne, Kr, Mo, Cha) a vedoucí kurzu. S úvodním cyklistickým přesunem do místa nouzového přespání nám u jedné ze tří skupin vypomohl kolega, Milan Ryjáček .

Týdenní předpověď počasí nebyla úplně nejoptimističtější, ale přejezd, přípravu kuřete v Setonově hrnci, noční bivak i následnou cca 30km cestu na Pastvinskou přehradu jsme zvládli za sucha a bez jakýchkoliv problémů. I ti, u kterých není cyklistické kolo na žebříčku oblíbenosti zcela na vrcholu, příkladně bojovali a bezpečně, byť ne vždy s úsměvem, trasu zvládli. Jim patří pochvala. Škoda jen, že někteří další studenti nepřekročili svůj stín, již dopředu věděli, že se na kole nebo při přespání jistě nachladí, nadýchají se alergizujících pylů a jejich imunita nemůže zvládnout tuto „šílenost, která je jen na naší škole“ a nechali se do místa kurzu dopravit klimatizovanými osobními automobily svých rodičů…

I přes dvoudenní nepříznivé počasí jsme plánovaný obsah kurzu naplnili. Žáci se seznámili se základy topografie, sportovní střelby, vodní turistiky a zdravotnické přípravy. Pracovali s turistickou mapou a buzolou, mapou orientačního běhu, slaňovali, překonávali lanové překážky, prověřovali nabyté vědomosti a dovednosti v celé řadě závodů a soutěží a také poznali rozmanitou krajinu v okolí Pastvinské přehrady při hledání kontrol orientačního běhu, na koloběžkách nebo při již zmiňované cykloturistice. Možnost individuálního sportování byla vzhledem k počasí částečně omezena. Celodenní program byl bodově hodnocen. V závěru kurzu byli vyhlášeni nejlepší jednotlivci a nejúspěšnější družstva a všichni po zásluze sladce odměněni.

Stravování bylo co do množství a kvality odpovídající, zdravotní stav žáků byl velmi dobrý. Nikdo po bivaku ani v průběhu kurzu neonemocněl. Zdravotnice kurzu, paní učitelka Hana Nešpoříková, ošetřovala drobné odřeniny a pohmožděniny a dokazovala svůj um i v odstraňování desítek miniklíšťat.

Žáci pracovali během celého kurzu svědomitě, tvrdší podmínky brali sportovně a s nadhledem. Drobné kázeňské problémy byly řešeny na místě.
Poděkování patří všem zúčastněným. Jak žákům, tak instruktorům. Za zodpovědný přístup, nasazení a dobrou náladu po celou dobu STK.

Mgr. Tomáš Bek
vedoucí kurzu