První ročníky Obchodní akademie viděly Rasputina!

Ve středu 22. listopadu 2017 vyjely třídy O1A a O1B na divadelní představení Rasputin do Východočeského divadla v Pardubicích. Náročnou a poměrně dlouhou inscenaci žáci hodnotili kladně.

Divadelní inscenace http://www.vcd.cz/inscenace/rasputin

Víc než polovina Rasputinova života je zahalena temnotou a jeho smrt se stala legendou. Píše se rok 1948 a Maria Rasputin pracuje na knize vzpomínek při příležitosti 30. výročí vyvraždění Romanovců, rodiny posledního ruského cara. Její otec Rasputin byl mystik, který hrál důležitou roli v životě Mikuláše II., jeho ženy carevny Alexandry Fjodorovny a mladého careviče Alexeje.

Rasputinův osud sledujeme v době, kdy je už znám jako „svatý“ muž, mívá nezřídka vidiny a stále častěji v sobě cítí božství. Jeho léčitelské schopnosti jsou známy široko daleko, on sám jim nerozumí, připadá si jenom jako nástroj Boha. Léčí careviče, ale nezůstává jenom u toho. Přemlouvá cara, aby nevstoupil do války, stává se nejbližším přítelem carevny Alix a získává politický vliv, čímž se leckomu zprotiví. Spousta lidí by záhy Rasputina nejraději odstranila. Zničit muže, jemuž je carská rodina bezvýhradně oddaná, se ale ukáže jako tvrdý oříšek.

Po ukončení inscenace byl pedagogický dozor zaskočen jedním divákem, který mu položil otázku: „Odkud je vaše škola?“. Očekávali jsme stížnosti, ale opak byl pravdou. Slyšeli jsme chválu na chování našich žáků v divadle a na jejich pěkné oblečení a společenské vystupování. Jsme rádi, že žáci reprezentují naši školu takovýmto způsobem.

Mgr. Linda Kotyzová