Projektové dny – „Změny v Evropě po 2. světové válce“

Ve dnech 21.–22. listopadu proběhly na naší škole pro obor Obchodní akademie projektové dny. Pro druhé ročníky – O2A a O2B – jsme připravili tandemovou výuku dějepisně-zeměpisnou zaměřenou na změny v Evropě po druhé světové válce. Věnovali jsme se vzniku nových států, výraznému posunutí hranic Polska a Německa, vytvoření sovětských satelitů a republik s vysvětlením reálií a zeměpisných údajů. Naší pozornosti neušlo také rozdělení Německa v letech v letech 1945 – 1949 a hlavního města Berlína se všemi dramatickými okolnostmi souvisejícími s berlínskou krizí, se stavbou berlínské zdi, emigrací a podobně. V širších souvislostech jsme pak diskutovali o studené válce, rozdělení Evropy, potažmo světa, na Západ a Východ. Jedním z hlavních témat bylo také 30. výročí sametové revoluce, rozpad východního bloku včetně Jugoslávie a následná občanská válka v oblasti Balkánu.

Studenti se výrazně zapojili při práci s mapami, fotografiemi, karikaturami a pracovními listy. Společně jsme se zamýšleli nad souvislostmi s dnešní dobou. Zhlédli jsme také dvě výstavy. Nejprve panelovou výstavu na Tyršově náměstí o sametové revoluci v Chocni se vzpomínkami pamětníků a poté sbírku obrazových básní Antikódy Václava Havla v Panském domě ve velkoformáto-vých deskách. Minimálně jedna báseň snad oslovila každého, protože jejich obsah je všelidský – o postavení člověka ve světě a společnosti. O své vzpomínky se v Panském domě podělil přizvaný host Josef Horáček, přímý účastník listopadových událostí. Celý pracovní den zakončily studentské referáty a prezentace zaznamenávající zajímavé vzpomínky rodičů a prarodičů na sametovou revoluci a portréty osobností. Cenný byl pestrobarevný pohled na uvedené události s důrazem na klady i zápory v době před rokem 1989 i po něm.

Podobný způsob výuky je vítaným zpestřením pro učitele i žáky.

Milan Ryjáček, Tomáš Bek