Projektové dny oboru Obchodní akademie – Ireland

Dne 24. listopadu 2017 se uskutečnil projektový den „Let’s explore Ireland“, nebo-li „Objevujme Irsko“. Se třídou O1B jsme se úvodem seznámili se základními informacemi týkající se této ostrovní země. Řekli jsme si něco o symbolech Irska, dnu sv. Patrika, dozvěděli jsme se, jaký význam mají barvy státní irské vlajky, poslechli jsme si ukázku státní hymny a v dalších hodinách studenti připravili plakáty na vybrané téma. Vznikly tak nádherné věci, na kterých se podílela i třída O1A, která na podobných tématech pracovala o den dříve.
Studenti vytvořili poutače s informacemi o irské hudbě, Guinessově knize rekordů, svatém Patrikovi, významných osobnostech, irské kuchyni, atd… a já věřím, že některé z nich zvolené téma zaujalo a tvořivá činnost je bavila.

Na závěr jsme zhlédli irský film „Magdaleniny sestry“, vyprávějící o prádelnách, které byly v Irsku založeny v 19 stol. a měly napravovat tzv. „padlé“ dívky a ženy. Jednalo se o dívky, které byly příliš krásné a tudíž podle názoru katolické církve hrozilo nebezpečí, že povedou hříšný život, o svobodné matky, mentálně postižené ženy, znásilněné dívky,.. které všechny za zdmi azylových domů, jak se též prádelnám říkalo, prožívaly hotové peklo na zemi. Odmítnuty svými rodinami, žily roky bez lásky, přátelství, něhy,.. Prádelny byly spravovány despotickými řádovými sestrami, které tvrdou prací, každodenním bitím, ponižováním, vštěpováním myšlenek o vlastní nicotnosti a modlitbou, chtěly všechny přítomné „převychovat“, „zlepšit“, proměnit v lepší bytosti. Spousta dívek a žen v těchto místech přišla o život. Zdroje uvádějí, že až 30 000 žen prošlo těmito zařízeními. Překvapující zůstává, že poslední prádelna byla zavřena až v r. 1996….

Mgr. Blanka Hájková