Praktika z fyziky s novým vybavením

Ve dnech od 13. do 24. listopadu se žáci tříd CR1, VS1, O2A a O2B zúčastnili v rámci výuky předmětu „Fyzika“ a „Základy přírodních věd“ praktických cvičení.

Letos si ale prvně vyzkoušeli práci se školním experimentálním systémem Vernier. Měli možnost pracovat s bezdrátovými senzory, které připojovali přes Bluetooth k notebookům. Díky tomu si mohli  grafy i datové řady vytvořené v programu Graphical Analysis uložit, dále s nimi pracovat a výsledky měření vyhodnotit.

Pomocí speciálního čidla zjišťovali, kolik kyslíku spotřebujeme při dýchání, zkoumali, jak CO2 okyseluje vodu a co je tedy příčinou kyselých dešťů. Žáci také vyráběli chladící směs a díky grafům zjišťovali, jak se mění teplota po přisypání kuchyňské soli. Vyzkoušeli si měření pomocí mechanického i digitální posuvného měřidla a mikrometru. S využitím Archimédova zákona a s použitím laboratorních vah počítali hustotu různých materiálů, kterou pak porovnávali s tabulkovými hodnotami.

Žáci se během praktických cvičení vystřídali na šesti pracovištích a díky novým, moderním pomůckám si tyto hodiny užili.

Ing. Hana Michalcová