Oscar Georg Siebert na naší škole

V rámci připomínek sametové revoluce navštívil naši školu Oscar Siebert, spisovatel a amatérský filmař. Napsal dva autobiografické romány Jednou cizincem, provždy cizincem a Jak se Bruno nestal špionem.

Pan Siebert nejprve studentům druhých ročníků pustil svůj amatérský film o návštěvě Václava Havla v Řezně v roce 2000 a poté předčítal zkrácené kapitoly své knihy Jak se Bruno stal špionem.

Zachycuje v nich osud člověka narozeného ve smíšeném německo-českém manželství. Narodil se v Berlíně v roce 1942, ale už v roce 1944 se s rodinou přestěhoval do Čech, kde žil až do roku 1976. Otec bojoval na východní frontě jako voják wehrmachtu, přežil, ale syn se ním už nestihl sejít. Cesta na Západ, kde otec pobýval, se totiž uzavřela. Oskar pak vyrůstal, ač měl českou matku, s cejchem dítěte německého původu. Musel se s tím poprat a vybudovat si vlastní život.

Když dospěl, začal se aktivně politicky angažovat. Vedl čtenářský kroužek, kde se četla západní literatura. Jasně dal najevo svůj odpor k okupaci v roce 1968, a tak se stal postupně nepřítelem totalitního režimu a disidentem. Za podpory Organizace pro lidská práva OSN se vystěhoval do Spolkové republiky Německo. Jako německý občan pak mohl opakovaně navštěvovat starou vlast. Poznal přitom praktiky StB, která ho chtěla získat na svou stranu. Jak se později z archivů dozvídá, udávali ho bývalí kamarádi a tehdejší manželka. Svodům komunistického represivního aparátu nakonec odolal.

Náš host pak na závěr odpovídal na naše dotazy, ve kterých znovu shrnul své zážitky.

Mgr. Milan Ryjáček