Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových

Na konci školního roku jsem se s Vámi loučila s přáním šťastné ceny a krásného pobytu pro naše dvě studentky, které byly vybrány Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových na jazykové studijní pobyty do Anglie. Tady je zpráva prvé z nich, studentky Veřejnosprávní činnosti, Veroniky Motyčkové.
Mgr. Hana Martinková

V létě jsem se zúčastnila jazykového pobytu na jihu Anglie ve městě Bournemouth. Doprava tam i zpět byla bezproblémová, i když trochu dlouhá. Cestovala jsem se společností Student Agency a na jejich služby si nemůžu stěžovat. Odvahu mi dodávalo, že se mnou ve stejný termín jela ještě dvě děvčata, se kterými jsem se rychle spřátelila už před cestou.

Do Bournemouthu jsme dorazili v sobotu navečer a naše rodiny si nás vyzvedly na autobusovém nádraží. Zprvu jsem z toho byla trochu vyděšená, když na mě hned spustili, ale po chvíli jsem si zvykla a vcelku jim rozuměla. Byla jsem ubytována v tradičním anglickém domku, kde žila britsko-vietnamská rodina, skládající se z manželů a jejich osmiměsíční dcery. S rodinou jsem komunikovala pomocí e-mailů už před cestou a zodpověděli mi všechny mé dotazy. Po celou dobu na mě byli moc milí, komunikativní a nenaskytl se žádný problém.

Den po příjezdu jsem šla s mými českými kamarádkami, které bydlely nedaleko ode mě, prozkoumat město a den jsme si moc užily.

V pondělí ráno se všichni noví studenti sešli ve škole a v prostorách jídelny jsme psali rozřazovací test, který se skládal z poslechu a gramatické části. Po něm jsme společně s vedoucím mimoškolních aktivit Fernandem jeli dvoupatrovým autobusem na prohlídku města. Když jsme se vrátili, podle výsledků testů jsme se rozešli do svých tříd. Kurz využije opravdu každý, protože zde byly úrovně od A2 až po C1 a v každé třídě bylo okolo 10-12 lidí.

Od pondělí do pátku probíhala výuka od 9:00 do 15:00 s hodinovou pauzou na oběd a ve středu bylo jen dopolední vyučování. Během dvou týdnů se nám střídali různí učitelé, kteří byli moc milí a ochotní nám vše vysvětlit a pomoci nám. V hodinách jsme pracovali s učebnicí dle své úrovně, hráli různé hry nebo si povídali. Všechny hodiny byly opravdu zajímavé a člověk si ani nepřipadal jako ve škole. A vzhledem k tomu, že ve škole byli studenti z Japonska, Saudské Arábie, Německa, Polska, Česka, Turecka, Francie…, tak člověk slyšel více typů angličtiny a dozvěděl se mnoho zajímavých věcí o jednotlivých zemích.

Během pobytu jsme se seznámili s dalšími dvěma Češkami a jedním Čechem, kteří na kurz přijeli o týden dříve. A ještě s pár dalšími lidmi ze školy jsme si utvořili svou partu a chodili společně ven.

Ve volném čase jsme poznávali město, chodili na pláž, nakupovat, posedět do restaurací a tak podobně. Město bylo opravdu krásné, člověk se zde neměl šanci nudit. Na večerní koupání v moři při poslechu živé hudby nebo na páteční večerní ohňostroj nad mořem, pozorovaný při sezení na pláži, nikdy nezapomenu. Vyšlo nám i krásné počasí, za dva týdny, co jsem tam byla, pršelo jen jeden den.

Byl to úžasný zážitek, který jsem si moc užila a můžu ho všem jenom doporučit. Sama jsem se před cestou hodně bála, jak to všechno zvládnu, ale kdybych nejela, vyčítala bych si to. Kurz mi doslova změnil život, pochopila jsem, nejen že to zvládnu a anglicky se do určité míry domluvím, ale získala jsem i spoustu nových přátel a jednu lásku k tomu.

Veronika Motyčková