Mobilita Erasmus + očima účastníků

Jak vnímali naši mobilitu v rámci našeho projektu 2018-1-CZ01-KA102-047323 „Rozvoj pracovních dovedností“ programu Erasmus + studenti, kteří měli možnost rozvíjet své pracovní a jazykové dovednosti? S některými jejich názory a zkušenostmi se můžete seznámit v tomto článku.

„Během mé zahraniční mobility jsem měl možnost si vyzkoušet různá hotelová pracoviště, jako jsou recepční, číšník, pokojská a údržbář. Začněme s recepcí. Na tomto postu jsem opravdu zažil jaké to je být zaměstnán v jednom ze známějších hotelů v Budapešti. Nechali mi, si vyzkoušet skoro vše kromě provádění check-inu, check-outu a telefonování z důvodu mé neznalosti maďarštiny. Komunikace s hosty a mými kolegy byla hlavní náplň dne. Hodně jsem procvičil angličtinu a bylo tam i trochu té němčiny…“

„Svůj pracovní pobyt během mobility jsem si náramně užil, vyzkoušel jsem si skoro všechno, co hotel nabízel. Zaměstnanci hotelu Charles byli milý a vyhověli každému mému požadavku, a proto mohu tuto hostitelskou organizaci doporučit i ostatním následujícím členům Erasmu+.“

“Working there […v hotelu] was a really big experience and I really liked it. I learnt a lot of things about the hotel and got to know the hotel staff. I learned how the reception works, the check in, check out and other paperwork. I also got to know the maids here, they were really nice and showed u how everything works, how they clean the rooms, change the bedding and also how to properly make a bed.” [komentář: účastnice se rozhodla popsat své zkušenosti v angličtině]
„Overall I really enjoyed my stay and I would definitely recommend it to everybody” [komentář: účastnice se rozhodla popsat své zkušenosti v angličtině]
„Na stáži jsem se skamarádila s ostatními studenty ze školy, se kterými mám spoustu nových zážitků, podívali jsme se společně po Budapešti, prohlédli si Parlament, nebo jsme se jen tak vozili metrem.

S hotelem Charles jsem byla spokojená, jelikož jeho zaměstnanci se nám snažili ve všem vyhovět a byli na nás velmi milí. Jsem ráda, že jsem mohla mít tuto zkušenost.“

„Naše pracovní docházka započala v úterý a hned jsme se vrhly s místním baristou na přípravu kávy, což byla pro mě velmi cenná dovednost, kterou plánuji využít v nové brigádě. Naučily jsme se šlehat mléko a zacházet s velkým kávovarem s pákou. Když jsme každá uměla udělat jak Latté tak capuccino, mohli jsme si dělat kávu pro sebe proloženou občasnou objednávkou hostů.“

„Ve dny kdy jsme byly na housekeepingu jsme byly pod křídly ukrajinské mladé slečny Natalie, která se okamžitě stala naší kamarádkou, uměla perfektně anglicky, takže komunikace nebyla nikdy problém. Naše práce byla trošičku rutinní, vždy v každém pokoji jsme povlékaly postele a utíraly prach, občas jsme vyluxovaly prostory pokoje.“

„Celkově jsem byla s celým pobytem v Maďarsku velmi spokojená a velmi se těším až se jednou aspoň jako turista vrátím. Mobilitu, nejen v Maďarsku ale i jinde bych určitě doporučila. Moc bych chtěla poděkovat, že jste takovýto program pro nás i doufám další ročníky zorganizoval.“

„Myslím si, že z housekeepingu jsem si nic nového neodnesla. Ale nové věci jsem se naučila v restauraci. Například udělat dobrou kávu, správně prostřít stůl pro různé druhy menu, správně nosit talíře, obsluhovat a podobně.“

„Během mobility jsem si vyzkoušela šlehání různých krémů, zdobila jsem dorty a jiné zákusky, jak známé, tak i nové. Zkusila jsem si servírování dezertů a přípravu korpusů. Někdy jsme skládali ubrousky a prostírali stoly pro “vzácnější” hosty.“
„Tato stáž mi dala hodně nových zkušenosti jak pracovních tak osobních. Jsem rád, že jsem měl možnost tuto stáž absolvovat jak kvůli práci, tak kvůli poznání nových lidi.“ Vyzkoušel jsem si třeba přípravu svatební tabule, zdokonalil jsem se v obsluze a naučil se nosit sedm a více polévek.“

„Celý projekt mi změnil současný a nejspíše i budoucí život. Jako největší přínos bych vyzvedla procvičení jazyků a s tím spojený strach z cestování, který opadl, a zároveň nově objevenou chuť cestovat a poznávat nové evropské i vzdálenější státy, potkávat nové lidi, ochutnávat nové kuchyně a nesedět celé dny doma u rybníku.“

Za účastníky a organizátory Erasmus+ projektu Mgr. Lukáš Chadima