Mistrovství České republiky v grafických předmětech

Ve dnech 14. a 15. května 2019 se uskutečnilo Mistrovství republiky v grafických předmětech na Obchodní akademii a Vyšší odborné škola sociální, Ostrava-Mariánské Hory.

Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách – Psaní na klávesnici (10min opis textu z papírové předlohy), Korektura textu (oprava již napsaného textu podle zadaných korektur), Wordprocessing (úprava a zpracování textu dle pokynů) a Záznam mluveného slova (opis z diktátu).

Soutěžící musí projít krajským kolem a být nominován Státním těsnopisným ústavem. Z naší školy se této soutěže zúčastnila Andrea Stráníková ze třídy O2A a to v disciplíně – korektura textu. V této disciplíně měl Pardubický kraj, díky naší škole :-), svého zástupce poprvé.

A jak se v korektuře textu soutěží?

Základní text, ve kterém se budou provádět korektury, má soutěžící k dispozici v počítači. Současně obdrží předlohu rozdělenou do 6 odstavců po 5 řádcích na stránce. V ní je vyznačeno 250 korektur. Soutěžící musí za 10 minut vyřešit nejméně 40 korektur, aby byla hodnocena jeho práce v celkovém pořadí.

Soutěžní práce je hodnocena do místa, kde soutěžící po závěrečném odpískání oddělil další text pěti prázdnými řádky (5x stisknout klávesu Enter).

Za všechny korektury od začátku práce k poslední provedené korektuře se soutěžícímu připočítává po 100 bodech, za korekturu s jakoukoli chybou či chybami a za neprovedenou korekturu se odečítá 250 bodů. Dvě chyby v jedné korektuře se počítají za jednu chybu.

Andrea dokázala za 10 minut vyřešit 69 korektur a skončila na krásném 12. místě. Věřím, že to byla pro ni velká zkušenost a v příštím roce účast na Mistrovství zopakuje.

Ing. Stanislava Dostálová