Metodologický kurz v Emerald Cultural Institute

V rámci našeho programu Erasmus + projektu 2018-1-CZ01-KA101-046916 „S ICT a jazyky nebojím se Evropy“ jsem se zúčastnila metodologického kurzu ve škole Emerald Cultural Institute v Dublinu. Jednotlivé vyučovací hodiny byly zaměřeny na komunikativní přístup ve výuce anglického jazyka. V úvodu jsme se zaměřovali na rozvoj slovní zásoby a gramatiky v souladu s komunikativním přístupem. Zabývali jsme se jak rozvojem jazykových prostředků, tak řečových dovedností. Pracovali jsme s různými metodami a strategiemi pro práci s textem. Seznámila jsem s aktivitami – ice-breakers, dále jsme prošli classroom management zaměřený na uspořádání učebny, vnitřní a vnější motivaci a dále zpětnou vazbu. Další lekce byla věnována správné výslovnosti, intonaci, fonetice a fonologie. Důraz byl kladen na spojování slov. Zajímavá byla také teoretická přednáška o získávání jazyka (language acqusition) na základě teorie Noama Chomsky.

V druhém týdnu mého kurzu jsem se seznámila s metodami výuky důležitých gramatických jevů (např. anglické časy, podmínkové věty, atd.) pomoci různých schémat a diagramů. Pracovala jsem s využitím myšlenkových map ve výuce, efektivním plánováním hodin a jejich struktury. Byla mi předvedena metoda efektivního učení, která je aplikovatelná ve všech předmětech.

Nedílnou součástí byla diskuze a sdílení zkušeností s učiteli z jiných zemí.

Celý dvoutýdenní kurz se mi líbil a doufám, že získané poznatky mi pomohou při výuce mých studentů na naší škole.

Mgr. Lenka Sixtová