Jsme zase o něco „praktičtější“

Hlásíme se Vám opět z terénu, tentokrát z tábora J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí. Jsme tady se třídou VS3 oboru vzdělání Veřejnosprávní činnost, která sem dorazila v úterý 10. dubna a domů se bude vracet v pátek 13. dubna 2018.

Jsme obklopeni pučící jarní přírodou a čekají nás čtyři dny plné aktivit. Hned po příjezdu a základním obeznámení se s terénem však některé žákyně zjistily, že mobilní signály a připojení nejsou žádná sláva. To bude tedy „trochu problém“. Ale určitě toto zklamání vynahradí náplň kurzu.

V úterý po obědě se děvčata zabývají zdravovědou a poskytováním první pomoci, kterou by každý z nás měl ovládat, nejen absolventky tohoto kurzu, ty navíc získají i Evropský certifikát první pomoci. Děvčata si budou zkoušet základní vyšetření pacienta v případech bezvědomí, krvácení, zlomenin či interních stavů. Děvčata se těší na tradiční „oživování Anduly“, ale i další modelové situace.

Ve středu kromě již zmíněné zkoušky ze zdravovědy se žákyně budou učit sebeobraně. Instruktoři z Oddílu moderního sportovního karate v Chocni naučí děvčata bránit se potenciálnímu útočníkovi tak, aby jim nebylo ublíženo, případně útočníka (nezvladatelného klienta na úřadě) zpacifikovat.

Ve čtvrtek za žákyněmi přijede Mgr. Hana Zakouřilová, MBA, která pracuje jako psychoterapeut v Pedagogicko-psychologické poradně v Ústí nad Orlicí, a naše děvčata formou her zasvětí do tajů etiky, rétoriky a psychohygieny. Naše budoucí pracovnice veřejné správy se naučí správně a v souladu s pravidly společenského chování komunikovat s klienty. Taktéž zjistí úlohu a vážnost neverbální komunikace. Interaktivní hry je povedou k zachování duševní rovnováhy či vytváření pozitivních mezilidských vztahů. Laik bude určitě rozumět, když řeknu, že se naučí „se z toho všeho nezbláznit“.

V pátek pojedou žákyně VS3 domů. Nepojedou však přímou cestou do Chocně, ale navštíví v rámci poznávání správy kulturních památek regionu soukromý zámek v Doudlebech nad Orlicí, kde je osobně přivítá i syn majitelky Eleonory Dujkové, rozené z Bubna-Litic, pan Petr Dujka. Mýt všechna ta okna, udržovat sgrafita na fasádě či opravovat dvanáct komínů či složitě žádat o evropské dotace není nic pro „slabé nátury“. Naše žákyně jsou však silné a po tomto týdnu i velmi praktické.

Pro OA a SOŠ cestovního ruchu Choceň

Mgr. Blanka Lesáková