Jeden svět na školách – Příběhy bezpráví

Antonín Malý

V rámci dalšího ročníku projektu organizace Člověk v tísni jsme pozvali vzácného hosta pana Antonína Malého. Mnozí Choceňané ho jistě znají jako dlouholetého pedagoga na ZUŠ v Chocni, kde byl i několik let ředitelem, a také jako skvělého muzikanta a interpreta jazzové a swingové hudby.

Ne všichni ale vědí o pohnuté minulosti jeho rodiny. Tatínek pana Malého, taktéž Antonín, klempíř a živnostník, byl odpůrcem komunistického režimu. Tajně se setkával s lidmi podobného smýšlení, svážel své přátelé na různé tajné schůzky. Připravovali se na možný převrat. Ubytoval i uprchlého vězně. Nakonec byl odhalen a obviněn z protistátní činnosti ( v roce 1951 ). Soud mu vyměřil 11 let těžkého žaláře. Z vězení se dostal po 8 a půl letech během velké amnestie v roce 1960.

Na zatýkání svého táty pan Malý vzpomínal s pohnutím v hlase. Údajně se měl vrátit za 2 hodiny, ale vše se protáhlo na dlouhé roky. Návštěvu ve vězení v Ostrově nad Ohří povolili rodině až po roce a půl a to jen na několik minut pod dozorem ozbrojeného strážníka. Tatínek našeho hosta musel přetrpět uranové doly na Jáchymovsku nebo proslulé vězení ve slovenské Iľavě, kde byl jeho spoluvězněm i budoucí prezident Gustav Husák. Tímto člověkem opovrhoval, protože to byl fanatický komunista.

50. léta byla těžká samozřejmě i pro celou rodinu, ale naštěstí se našlo dost slušných lidí, kteří jí pomáhali. Antonín měl cejch syna nepřítele státu, a proto nemohl studovat na škole, kterou si vysnil. Musel se vyučit soustružníkem. Byl však talentovaným muzikantem, což mu umožnilo poměrně bez potíží překonat vojnu a poté mohl vyučovat na zmíněné škole.

Smutné vyprávění určené studentům tříd O2A a O2B odlehčoval pan Malý humornými vsuvkami ze všedního, především muzikantského, života. Choceň s nadsázkou označil za „Chcípákov“ bez bohatého kulturního života. Dříve prý ve městě hrávaly v jeden den čtyři kapely a měly plno. Dnes hraje o víkendech maximálně jedna.

Doufejme, že našemu hostu vydrží skvělá kondice, která je v jeho jedenaosmdesáti letech obdivuhodná a budeme ho moci znovu pozvat.

Mgr.Milan Ryjáček