Jeden svět na školách 2024

Každoroční projekce dokumentárního filmu o lidských právech a beseda s odborníkem se konala dne 2. dubna 2024. Žáci shlédli film „Kdo, když ne my?“ s tématem boje proti totalitnímu režimu v Bělorusku a následovala beseda s běloruskou studentkou a aktivistkou Veronikou, která v současné době studuje na MUNI Brno.

Totalitní režimy ve světě i v Evropě stále jsou a my si musíme připomínat, že právo na svobodu ve všech oblastech lidského života není samozřejmost. Je třeba o ni usilovat a bránit ji. V letošním roce oslavíme 35. výročí Sametové revoluce. Pro současné žáky je tato doba minulostí, ale demokracie a svoboda jsou tak křehké, že je potřeba si to stále připomínat.

Mgr. Linda Kotyzová

Kdo, když ne my?

Juliane Tutein | Bělorusko, Rusko, Ukrajina | 2023 | 59 min. |  15+

Téma filmu: občanská angažovanost, nedemokratický režim – Bělorusko

V roce 2020 zažilo Bělorusko masové protesty proti třicetileté diktatuře Alexandra Lukašenka. V předních liniích velmi často stály ženy. Dokument sleduje osudy tří z nich: Darji, Niny a Táni.

Pokud má přijít změna, musíme se jí stát my sami. Toto přesvědčení spojuje hrdinky filmu, které se navzdory šikaně autorit denně staví proti nespravedlnosti režimu. Darja se po zatčení svých kolegů z lidskoprávního centra Vjasna rozhodne pokračovat ve své práci z exilu. V Bělorusku zatím dál s klidnou zarputilostí protestuje čtyřiasedmdesátiletá Nina, smířená s hrozbou zadržení. Táňa, zakladatelka lidskoprávního festivalu Watch Docs, žije v odloučení od svého muže a syna, kteří uprchli na Ukrajinu. Poté, co Rusko napadne celé ukrajinské území, čeká běloruskou občanskou společnost nový boj. I když se však kolem posledních vzdorujících v Bělorusku postupně stahují smyčky, naděje na změnu neumírá.