Jeden den poslancem!

V pátek 30. září 2019 jsme s mojí třídou VS2 (veřejnosprávní činnost)navštívili Prahu. Brzké vstávání nikoho z nás nenadchlo, ale skvělý program v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, který si pro nás připravil PhDr. Petr Valenta, Ph.D. s kolektivem pracovníků z Parlamentního institutu nás velmi rychle probral. Nejen proto, že jsme se mohli podívat do míst, kam bychom se normálně nedostali, ale hlavně proto, že jsme si mohli vyzkoušet samotnou práci poslance. Diskutovali jsme nad návrhem zákona o snížení věkové hranice pro volby z 18 let na 16 let. Konec celé simulace parlamentního jednání končil hlasováním. Výsledek byl velmi těsný a to o jeden hlas nebyl zákon přijat a věková hranice pro volby zůstala na 18 letech.

Po náročné práci následoval zasloužený oběd.

Po obědě jsme si určitě nešli odpočinout, ale pokračovali jsme prohlídkou historické budovy Národního muzea. Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že prostory Národního muzea byly opravdu ohromné. Prošli jsme si aktuální výstavy. Exponáty se postupně vracejí na svá původní místa. Nikdo z nás po rekonstrukci Národního muzea ještě v budově nebyl a byli z prostor muzea unešení.

Odbornou exkurzi hodnotím kladně a doufám, že nejsem jediná, která si z ní odnesla nové vědomosti. Děkuji za celou třídu, že jsme měli opět možnost někam vycestovat a také velké díky našemu učitelskému doprovodu zato, že chce, abychom něco viděli a zažili i jinde než ve školních lavicích.

Natálie Stehlíková
žákyně třídy VS2