In den Spuren des Deutschen oder das Deutschlernen lohnt sich –

Ve stopách němčiny aneb učit němčinu se vyplatí- tentokrát při účasti na divadelní expedici do německého Budyšína (Bautzen)

Reportér: Dobrý den, mohu se Vás zeptat, čeho jste se ve středu 12. října 2016 zúčastnili?
Účastnící: Dobrý den, samozřejmě. Nás čtrnáct žáků německého jazyka se zúčastnilo divadelní expedice do Budyšína, also nach Bautzen. Tuto akci připravilo Goethe-Zentrum Pardubice a podpořily i Česko – německý fond budoucnosti, Pardubický kraj a Magistrát města Pardubic.

Reportér: Jak taková expedice probíhá?
Účastnící: Ráno nastoupíte v Pardubicích do sjednaných autobusů a zhruba tři a půl hodinky jen pozorujete krajinku za jejich okny. Můžete, třeba i v němčině, konverzovat s ostatními žáky z různých středních škol regionu.

Reportér: A jaké další dobrodružství na Vás čekalo?
Účastnící: V Budyšíně jsme se všichni shromáždili na hlavním náměstí, vyslechli pokyny od organizátorů a vyrazili ve skupinkách do města.

Reportér: To jste se jen tak procházeli?
Účastníci: Ale ne. Plnili jsme úkoly při tzv. „Stadt – Rallye“ . Zjišťovali jsme, jaké speciality vaří daná restaurace, jak se jmenuje věž, kolik oltářů a varhan je v daném kostele, jak se jmenuje penzion s růžovou fasádou a kolik stojí noc ve dvoulůžkovém pokoji, jaké barvy mají hořčičná semena, a tak.

Reportér: Semena hořčice?
Účastníci: Ano. Výroba hořčice tady má dlouholetou tradici. A ve specializovaném obchůdku si můžete nakoupit hned několik druhů.

Reportér: A co to divadlo, o kterém jste se zmínili?
Účastníci: Odpoledne od tří hodin jsme v divadle „Deutsch – Sorbisches Volkstheater“ sledovali divadelní představení „Správní chlapi!“, also „Ganze Kerle!“

Reportér: A to jste všemu rozuměli?
Účastníci: Snažili jsme se aspoň něčemu. Celé představení bylo „raději“ opatřeno českými titulky.

Reportér: To bych rozuměl snad i já. A o co vlastně šlo?
Účastníci: Komedie od kanadské autorky Kerry Bernard vypráví o tom, že čtyři doručovatelé balíků se rozhodnou finančně pomoci svému šéfovi, který má nemocnou dceru. Peníze získají uspořádáním travesty show, vše nacvičí a na závěr tak vystoupí Marilyn Monroe, Tina Turner, Judy Garland a Liza Minnelli.

Reportér: Wow.
Účastníci: Přesně. Následovaly ovace vestoje a opakovaná děkovačka herců na pódiu. A noční návrat domů.

Reportér: A Vaše dojmy?
Účastníci: Profesionalita, živá mluvená němčina, motivace.

Reportér: Díky, also vielen Dank.

Mgr. Blanka Lesáková
učitelka německého jazyka