Hodnocení STK tříd 2. A, B 27. 5. – 1. 6. 2018

Sportovně turistický kurz se již tradičně uskutečnil ve sportovním středisku Univerzity Palackého Olomouc na Pastvinské přehradě. Zařízení, které je pro nás ideální nejen svojí polohou a cyklistickou dostupností, ale též svým zázemím, vybavením a službami.

Příprava na kurz probíhala standardně. Žáci i rodiče byli seznámeni se všemi potřebnými náležitostmi ústně i podrobnými písemnými pokyny. Kurzu se zúčastnilo 46 žáků (21 z O2A, 25 z O2B), 4 instruktoři (Ne, Ko, Kr, Mo) a vedoucí kurzu. Po domluvě někteří z žáků neabsolvovali program úvodního odpoledne (doložená zdravotní omezení, kulturní vystoupení). Bez omluvy se první den nedostavil student O2B.

Všichni zúčastnění první den zdárně absolvovali cyklistický přejezd podle mapy, ochutnali vlastnoručně připravené kuře ze Setonova hrnce – povedl se skvěle:-) a usínali pod oblohou plnou hvězd…Ráno znovu do sedel a před obědem se všichni účastníci bezpečně sjeli na místě hlavní části kurzu.

Základy jízdy na kanoích a kajacích, zdravotnická příprava, sportovní střelba a topografie byly základem další náplně kurzu. Doplněny byly celou řadou soutěží a činností (netradiční rozcvičky, letní biatlon, roganing-varianta orientačního běhu, letos již s elektronickými čipy, cykloturistika, turnaj v basebalu, soutěže

na kanoích, komplexní závod Záchranář, vědomostní soutěže, noční hry atd.). Ve zbylém volném čase u žáků vítězil badminton, tenis a stolní tenis a večer mohli relaxovat v sauně… Plánovaný sjezd úseku řeky Tiché Orlice studenty se zaměřením na ekonomiku sportu byl zrušen pro nízký stav vody. Výsledky všech soutěžních činností byly po celý týden bodovány a v závěru kurzu vyhodnoceny. Jsem rád, že se drtivá většina žáků snažila o dosažení co nejlepších výsledků. Zvláště v týmových soutěžích se ukázalo, že bojovnost, soudržnost, týmový duch a dobrý leader družstva dovedou nahradit i jakékoliv početní i individuální znevýhodnění.

Zdravotní stav žáků byl dobrý, zdravotnice kurzu ošetřovala běžná drobná poranění. O řadu klíšťat se postarala ženská část instruktorského týmu.

Studenti si měli možnost vyzkoušet řadu méně frekventovaných sportů, seznámili se s mnoha dalšími činnostmi, znalostmi, dovednostmi a aktivitami, které mohou zúročit v dalším životě. Chtěl bych poděkovat všem aktivním účastníkům kurzu, jistě i oni lépe poznali své kamarády a instruktory a totéž platí i ze strany vyučujících. Těm děkuji za příkladnou práci, aktivitu, starost a bezchybné působení po celou dobu trvání kurzu.

V Chocni 2. 6. 2018

Tomáš Bek