Hodnocení STK O2A,B 28.5.-2.6.2017 na Pastvinské přehradě

Sportovně turistický kurz se tradičně uskutečnil ve výcvikovém sportovním středisku Univerzity Palackého Olomouc na Pastvinské přehradě, kde máme již po mnoho let vynikající zázemí pro uskutečňování široké obsahové náplně našeho kurzu.

Informací se dostalo žákům i rodičům v míře vrchovaté ústním podáním od instruktorů a vedoucího kurzu i písemně formou podrobných pokynů. Ředitelství školy i vedoucí jednotlivých družstev z řad žáků, obdrželi podrobné ucelené materiály s veškerými podklady.

Kurzu se zúčastnilo 25 žáků O2A a 19 z O2B, nezúčastnilo se 5 žáků (4 zdravotní důvody), 1 bez omluvy (bude řešeno v pedagogické radě), 4 instruktoři (Ko, To, Kr, Mo) a vedoucí kurzu. Tradiční a osvědčený model byl zachován i v letošním roce a tak se 3 skupiny studentů vydaly podle vybraných tras v turistických mapách do míst nouzového přespání. Nádherné počasí, které nás, až na drobnou výjimku, neopustilo po celý týden, usnadnilo i přípravu jídla v Setonově hrnci.

Následující den se podařilo všem družstvům i přes drobné technické obtíže v pořádku dorazit do místa našeho dalšího působení. Zde se všichni účastníci postupně seznámili se základy topografie, prací s mapou orientačního běhu, vodní turistikou (kánoe, kajaky), střelbou ze vzduchovek, zdravotnickou přípravou, absolvovali řadu soutěží a závodů, cyklistické seznámení s okolím Pastvinské přehrady i nočních her. Studenti ekonomiky sportu navíc absolvovali i trasu Letohrad – Cakle na kánoích. Všechny aktivity byly hodnoceny a tak na závěr kurzu mohli být vyhlášeni nejúspěšnější jednotlivci i nejlepší družstva.

Ubytování i strava vyhovovaly nárokům kurzu, žáci měli ve večerních hodinách možnost využít relaxační saunu a také zjistili, že i bez mobilních telefonů, které po domluvě odevzdali, se dá žít. Zdravotní stav žáků byl dobrý, předčasně musela kvůli nemoci opustit kurz jedna ze studentek O2A. Jinak byla ošetřena drobná zranění a odstraněno několik klíšťat.

Drtivá většina studentů se aktivně zapojila do programu kurzu, postupně si zvykla na jeho režim, dobře se vyrovnávala se stoupající únavou a snažila se o co nejlepší plnění zadaných úkolů.

Kurz je svojí celodenní náplní pro většinu účastníků náročný. Přesto můžeme konstatovat, že studenty zaujal, že si odnesli řadu nových poznatků, zkušeností a dovedností, a že se stal akcí, kterou sledují a těší se na ni i další ročníky.

Poděkování patří všem instruktorům za zodpovědnou přípravu a nevšední celodenní nasazení i téměř všem zúčastněným žákům.

Tomáš Bek
vedoucí kurzu