Hodnocení lyžařského kurzu O1A a O1B – Herlíkovice 26.– 31. ledna 2020

Stejně tak jako každý rok jsme se i letos vydali se třídami 01A a 01B v rámci ŠVP tělesné výchovy na lyžařský kurz, kterého se zúčastnilo 55 žáků (26 z O1A, 29 z O1B), čtyři instruktoři z řad pedagogických pracovníků školy a dva instruktoři externisti.

Ubytování a stravování – vůbec poprvé jsme LK absolvovali v Herlíkovicích, kde jsme byli ubytovaní v resortu EDEN přímo pod sjezdovkami. Děvčata a chlapci byli rozděleni každý v jednom patře se společnými sociálními zařízeními a společenskými místnostmi. Pokoje byly prostorné, ale spíše průměrné. Negativní bylo propojení s vedlejší budovou, kde nám soukromí narušovala jiná škola s dosti volným režimem.

Stravování bylo vzdáleno cca 150m od ubytovny. Kvalita a množství jídla však byly na velmi dobré úrovni, navíc snídaně byla servírována formou švédských stolů, kde si každý určitě přišel na své.

Výcviková část – tři družstva lyžařů a tři snowboardová družstva (začátečníci, mírně pokročilí, pokročilí) absolvovala 3 denní sjezdový výcvik včetně slalomového závodu. Někteří zájemci se účastnili navíc dobrovolného lyžování v rámci volného programu. Běžecký výcvik jsme absolvovali celkem dvakrát, první den v areálu pod sjezdovkami, druhý, včetně závodu, na běžeckém okruhu ve Vrchlabí.

Praxi na sněhu pak doplnily i hodiny teorie, které byly zakončeny testem.

Výchovná část se zaměřovala na plnění obsahu denního programu a daného řádu kurzu. Dva večerní programy pak měly na starosti obě třídy, které si předem připravily. Jejich úroveň byla chválihodná. Součástí výchovné části kurzu pak bylo i záměrné odebrání mobilních telefonů, se kterými však někteří žáci měli určité problémy.

Nemocnost – v letošním roce byla nemocnost opravdu vysoká. Již před odjezdem neodjelo celkem 9 žáků, z kurzu odjeli další 3 a s vysokými teplotami se z kurzu vraceli ještě 2.
A aby toho nebylo málo, po kurzu nepřišlo do školy z obou tříd dohromady asi 25 žáků. Během kurzu jsme 1x navštívili nemocnici ve Vrchlabí, po kurzu pak nemocnici navštívil další žák. Naštěstí však nešlo o zranění vážná. V obou případech se jednalo o podvrtnuté zápěstí.

Doprava byla zajištěna 2 autobusy autobusovým dopravcem JV Transit.

Závěr – letošní náplň kurzu se nám podařilo i přes nedostatek sněhu na horách splnit. Během sjezdového výcviku nás hned první dva dny doprovázela silná mlha. Běžecké tratě byly nesjízdné, proto jsme druhý běžecký den absolvovali na výborně upraveném běžeckém okruhu ve Vrchlabí.

Žáci se tak zdokonalovali nejen ve sjezdovém lyžování a snowboardingu, ale vyzkoušeli si také pohyb na běžeckých lyžích a měli možnost dozvědět se řadu zajímavostí.

Celkové náklady kurzu nepřesáhly Kč 4.500,-, a to včetně skipasů a autobusové dopravy.

Zcela jistě došlo k lepšímu poznání mezi žáky a učiteli, i mezi žáky samotnými. V celkovém hodnocení jsem byl s průběhem kurzu spokojen. Mrzí mě jen podvodné jednání některých jedinců, kteří stále nechápou princip odebírání mobilních telefonů, a to i přes souhlas jejich zákonných zástupců.

Děkuji všem žákům, kteří se kurzu zúčastnili a snažili se nejen o co nejlepší výsledky, ale také o vytváření optimistické atmosféry. Děkuji také instruktorům Tomášovi Bekovi, Martinu Přibylovi, Haně Nešpoříkové, která zároveň plnila funkci zdravotnice kurzu, a externistům Martinu Severovi a Filipu Vackovi za odpovědnou, aktivní a profesionální práci.

Hodnocení LK O1A

Hodnocení LK O1B