Ze života školy - detail události

Hodnocení lyžařského kurzu Karlov pod Pradědem 3.–8. března 2019

Stejně tak jako každý rok jsme se i letos vydali se třídami 01A a 01B do oblasti Jeseníků na lyžařský kurz, kterého se zúčastnilo 54 žáků (33 z O1A, 21 z O1B), čtyři instruktoři z řad pedagogických pracovníků školy a jeden instruktor externista.

Ubytování a stravování – již třetím rokem jsme byli ubytovaní v penzionu a chatě Mendelu Univerzity Brno. V modernějším penzionu s jídelnou, kde byla ubytována především děvčata, jsou pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením. Ostatní pak byli ubytovaní v tzv. chatě „dřevěnce“ se společným sociálním zařízením a společenskou místností. Obě budovy jsou vzájemně propojeny. Kvalita a množství jídla byly na velmi dobré úrovni i s poskytnutím druhé večeře.

Výcviková část – tři družstva lyžařů (začátečníci, mírně pokročilí, pokročilí) a dvě snowboardová družstva (začátečníků a pokročilých) zvládla sjezdový výcvik na velmi dobré úrovni včetně slalomového závodu. Účastníci strávili celkem tři dny na svahu a někteří zájemci se účastnili navíc večerního lyžování. Běžecký výcvik jsme absolvovali celkem dvakrát včetně závodu a výjezdu na Praděd. Drtivá většina zaslouží pochvalu za snahu po zdokonalování svých dovedností. Praxi na sněhu pak doplnily i hodiny teorie.

Výchovná část se zaměřovala na plnění obsahu denních rozkazů a daného řádu kurzu. Dva večerní programy pak měly na starosti obě třídy, které si předem připravily. Jejich úroveň byla celkem chválihodná. Součástí výchovné části kurzu pak bylo i záměrné odebrání mobilních telefonů všem žákům, se kterými však někteří měli určité problémy.

Nemocnost – bohužel jsme v letošním roce navštívili Bruntálskou nemocnici hned dvakrát v jeden den. Naštěstí však nešlo o zranění vážná. Nachlazení pak nepustilo na jeden program dvě děvčata.

Doprava byla zajištěna autobusovým dopravcem JV Transit a sponzorskou dopravou IVECO.

Závěr :

Letošní náplň kurzu se nám podařilo i přes extrémně teplé počasí splnit, sněhu bylo na svazích totiž dostatek. Kvalita odpoledního lyžování však byla z důvodu mokrého sněhu horší. Vyjma vyšších teplot nám počasí ale jinak přálo. Totéž platí i při výstupu a závodu na Praděd, kde mraky rozháněl tradiční vítr, a kde se mohli žáci odměnit občerstvením v místní restauraci.

Během kurzu se žáci zdokonalovali ve sjezdovém lyžování a snowboardingu, vyzkoušeli si pohyb na běžeckých lyžích a měli možnost dozvědět se řadu zajímavostí.

Velmi milým zjištěním jsou celkové náklady kurzu, které nepřesáhly Kč 3.700,-, a to včetně skipasů a autobusové dopravy.
Zcela jistě došlo k lepšímu poznání mezi žáky a učiteli, i mezi žáky samotnými. V celkovém hodnocení bych byl s průběhem kurzu spokojen, bohužel však nemohu opomenout nevhodné chování některých jedinců, kterým bude uděleno určité výchovné opatření, což celkový dojem bohužel kazí.

Na druhou stranu děkuji všem žákům, kteří se kurzu zúčastnili a snažili se nejen o co nejlepší výsledky, ale také o vytváření optimistické atmosféry. Děkuji také instruktorům Tomášovi Bekovi, Martinu Přibylovi, Haně Nešpoříkové, která také plnila funkci zdravotnice kurzu, a externistovi Martinu Severovi za odpovědnou, aktivní a profesionální práci.

Mgr. Pavel Motl
vedoucí kurzu

 

Hodnocení lyžařského kurzu – O1A

Celá třída se shodla na tom, že lyžák byl super a pomohl k tomu, abychom se poznali daleko lépe, než jen ve škole.

Ohledně běžek to bylo perfektní, bylo krásné počasí a i ti, co na běžkách neuměli, tak to byl zážitek, který si jistě užili.
Ski areály byly skvělé, upravené sjezdovky, na kterých se dokázali vyřádit nejen zkušení lyžaři/snowboardisté, ale i začátečníci.
Ubytování-škoda, že jsou oddělené pokoje pro kluky a pro holky. Jídlo bylo průměrné, ale dost lidí říkalo, že byly malé porce. Jinak ubytování super.

Večerní programy nás bavily, zažili jsme hodně legrace a zábavy, určitě to bavilo i učitele.

Večerka byla dle našeho názoru brzy, protože by se dalo stihnout daleko více společných aktivit.

Aneta Novotná, Aleš Chytil, Vít Dostálek, Nikola Zahálková – za třídu O1A

 

Hodnocení lyžařského kurzu – O1B

V letošním školním roce se lyžařského kurzu zúčastnilo 54 žáků. Kurz byl pořádán pro žáky prvních ročníků, pro které je vždy lyžařský kurz uspořádán. Dále na lyžařský kurz jela jedna žákyně ze čtvrtého ročníku. Žáci měli možnost zapůjčit si lyžařské, běžkařské či snowboardové vybavení přímo na naší škole.

Ubytování: Žáci a učitelé byli ubytováni v areálu Penzion a chata Mendelu, poblíž střediska Karlov. Ubytování pro chlapce bylo ve dřevěné budově, v kamenné budově byly ubytované dívky. Stravování probíhalo v budově, kde bydlely dívky. Snídaně byla formou „švédských stolů“, obědy a večeře byly každý den jiné. Dále byly do stravovacího režimu zahrnuta druhá večeře a dostatečný pitný režim.

Doprava: Do chaty Mendelu byli žáci dopraveni předem objednaným autobusem, který byl ale malý na tento počet žáků, takže ještě další žáci a učitelé museli jet menším autobusem, který zastavoval při cestě ještě v Lanškrouně. Autobus nás vyložil přímo u Chaty Mendelu. Na sjezdovku v areálu Karlov jsme byli dopravování rovněž autobusem 2x denně, ráno v 8.15 hod. a odpoledne v 14.15 hod.

Lyžování, běžkování a snowboarding: Účastníci lyžařského kurzu byli dle svých zájmů a dovedností rozděleni do pěti družstev. Družstvo snowboardistů pokročilých vedl pan Severa, družstvo pokročilých lyžařů pan učitel Motl, družstvo začátečníků snowboardistů vedl p. učitel Přibil, družstvo začátečníků lyžařů p. učitelka Nešpoříková a střední družstvo lyžařů p. učitel Bek. V neděli a pondělí, proběhla výuka běžkování, v neděli jen kolem chaty a v pondělí byl závod na Praděd. Zbytek týdne lyžaři a snowboardisti jezdili v areálu ski Karlov a poté někteří i na černé na Klobouku. Ve čtvrtek se v areálu ski Karlov uspořádaly závody v lyžování v kategorii dívek a chlapců a snowboardistů.

Závěr: Přestože nám sněhové podmínky příliš nepřály, mohl lyžařský výcvik proběhnout dle plánu, a kdo měl zájem, naučil se lyžovat, jezdit na snowboardu, případně se zdokonalil ve svých dovednostech. Žáci měli rovněž možnost být sami, bez rodičů, pouze s třídním kolektivem a učiteli. Děkujeme učitelům a panu instruktorovi za veškerou práci a pomoc na lyžařském výcviku.

Jakub Heřman – za třídu 01B

« zpět na výpis událostí

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Kde nás najdete?

Zobrazit na mapě