Hodnocení lyžařského kurzu – Herlíkovice 30. ledna-4. února 2022

Po dvou letech, kdy nás loni nepustila doba Covidová, se opět letošní první ročníky z tříd O1A a 01B vydaly v rámci ŠVP tělesné výchovy na lyžařský kurz. Kurzu se nakonec zúčastnilo 45 žáků (24 z O1A, 21 z O1B) z celkového počtu 54, čtyři instruktoři z řad pedagogických pracovníků školy a jeden instruktor externista.

Ubytování a stravování – LK jsme již po druhé absolvovali ve Skiareálu Herlíkovice, kde jsme byli ubytovaní v resortu EDEN přímo pod sjezdovkami. Děvčata a chlapci byli rozděleni do pokojů v jednom patře se společnými sociálními zařízeními. Pokoje byly až na společenskou místnost pro celé patro vyhovující.
Stravování bylo vzdáleno cca 150m od ubytovny. Kvalita a množství jídla byly na velmi dobré úrovni, navíc snídaně byla servírována formou švédských stolů, kde si každý určitě přišel na své.

Výcviková část – 4 družstva lyžařů, rozdělená podle úrovně jejich dovedností, a jedno družstvo snowboardové, absolvovalo 3 denní sjezdový výcvik včetně slalomového závodu. Běžecký výcvik pak absolvovali celkem dvakrát. První den v areálu pod sjezdovkami, druhý, v rámci výletu na rozhlednu Žalý a v běžeckém areálu Benecko, kde byl také uspořádán krátký běžecký závod.
Praxi na sněhu pak doplnily i hodiny teorie, které byly zakončeny testem.

Výchovná část se zaměřovala na plnění obsahu denního programu a daného řádu kurzu. Dva večerní programy měly na starosti obě třídy, které si předem připravily. Jejich úroveň byla opravdu chválihodná. Součástí výchovné části kurzu, které mělo sloužit k lepšímu poznání žáků, pak bylo na dva dny záměrné odebrání mobilních telefonů. S tím žáci, až na výjimky, neměli k mému milému překvapení větší problémy.

Nemocnost a Covidová situace byla v letošním roce velmi proměnlivá. Kurzu se vůbec nezúčastnilo 9 žáků, 4 žáci přijeli až v jeho průběhu, z kurzu předčasně odjeli 3 žáci (z toho jeden z rodinných důvodů) a s určitými nevolnostmi se z kurzu vraceli ještě další 3.
A aby toho nebylo málo, po kurzu jsme byli všichni uzavřeni do karantény, z čímž se však díky aktuálním opatřením víceméně počítalo. Nemocnici ve Vrchlabí jsme během kurzu navštívili 1x. Naštěstí však nešlo o zranění vážné.

Doprava byla zajištěna autobusovým dopravcem JV Transit.

Závěr – náplň kurzu se podařila, i díky dostatku sněhu a počasí, které nám v letošním roce opravdu přálo, splnit. Žáci se zdokonalovali nejen ve sjezdovém lyžování a snowboardingu, ale vyzkoušeli si také pohyb na běžeckých lyžích a měli možnost dozvědět se řadu zajímavostí. Zcela jistě také došlo k lepšímu poznání mezi žáky a učiteli, i mezi žáky samotnými.

Celkové náklady kurzu, včetně skipasů a autobusové dopravy, nepřesáhly Kč 4.700,-.
V celkovém hodnocení jsem byl s letošním průběhem kurzu velmi spokojen. Děkuji všem žákům, kteří se kurzu zúčastnili a snažili se nejen o co nejlepší výsledky, ale také o vytváření optimistické atmosféry. Děkuji také instruktorům Radkovi Kroulíkovi, Martinu Přibylovi, Haně Nešpoříkové, která zároveň plnila funkci zdravotnice kurzu, a externistovi Martinu Severovi za odpovědnou, aktivní a profesionální práci.

Mgr. Pavel Motl
vedoucí kurzu