Hodnocení LVZ v Karlově pod Pradědem 18.–23. února 2018

Stejně tak jako každý rok jsme se i letos vydali se třídami 01A a 01B do oblasti Jeseníků na lyžařský kurz, kterého se zúčastnilo 46 žáků (27 z O1A, 19 z O1B), čtyři instruktoři z řad pedagogických pracovníků školy a jeden instruktor externista.

Ubytování a stravování – již druhým rokem jsme byli ubytovaní v penzionu a chatě Mendelu Univerzity Brno. Modernější penzion s jídelnou, kde byla ubytována většina děvčat, jsou pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením. Ostatní pak byli ubytovaní v tzv. chatě „dřevěnce“ se společným sociálním zařízením a společenskou místností. Obě budovy jsou vzájemně propojeny. Kvalita a množství jídla byly na velmi dobré úrovni i s poskytnutím druhé večeře.

Výcviková část – tři družstva lyžařů (začátečníci, mírně pokročilí, pokročilí) a dvě snowboardová družstva (začátečníků a pokročilých) zvládla výcvik na velmi dobré úrovni. Účastníci strávili celkem tři dny na svahu a někteří zájemci se účastnili navíc večerního lyžování. Běžecký výcvik jsme absolvovali celkem třikrát včetně výjezdu na Praděd (s těmi nejzdatnějšími i do okolí chaty „Švýcárny“) a běžeckého závodu. Drtivá většina zaslouží pochvalu za snahu po zdokonalování svých dovedností. Praxi na sněhu pak doplnily i hodiny teorie organizované jak pro lyžaře, tak snowboardisty.

Výchovná část se zaměřovala na plnění obsahu denních rozkazů a daného řádu kurzu. Dva večerní programy pak měly na starosti obě třídy, které si předem připravily. Jejich úroveň však byla spíše průměrná. Součástí výchovné části kurzu pak bylo i záměrné odebrání mobilních telefonů všem žákům, se kterými naopak žáci neměli výraznější potíže.

Nemocnost – v letošním roce krom drobných poranění naštěstí k ničemu vážnějšímu nedošlo, což vždy považujeme za jeden z největších úspěchů kurzu.

Doprava byla zajištěna soukromým dopravcem panem Jaromírem Voříškem a hrazena spolkem pro podporu výchovy a vzdělávání MERKUR.

Závěr – letošní náplň kurzu se nám podařilo i díky výborným sněhovým podmínkám splnit. Jedno dopoledne sice vypadl v celém areálu proud, čímž jsme byli nuceni změnit plán programu, a odpolední sjezdování jsme nahradili běžeckým závodem původně plánovaným na poslední den.

Během kurzu se žáci zdokonalovali ve sjezdovém lyžování a snowboardingu, vyzkoušeli si pohyb na běžeckých lyžích a měli možnost dozvědět se řadu zajímavostí. Navíc nám po celou dobu nadmíru přálo počasí, čemuž odpovídala i kvalita a úprava sněhu nejen na sjezdových, ale i běžeckých tratích, např. při výstupu na Praděd. Což doposud snad nepamatujeme.
Velmi milým zjištěním jsou i celkové náklady kurzu, které nepřesáhly Kč 3.300,-, a to včetně skipasů a autobusové dopravy pod Praděd a zpátky.
Zcela jistě došlo k lepšímu poznání mezi žáky a učiteli, i mezi žáky samotnými. V celkovém hodnocení bych byl s průběhem kurzu spokojen, bohužel však nemohu opomenout nevhodné
a drzé chování některých jedinců, kteří tak celkový dojem kazí.
Na druhou stranu děkuji všem žákům, kteří se kurzu zúčastnili a snažili se nejen o co nejlepší výsledky, ale také o vytváření optimistické atmosféry. Děkuji také instruktorům Tomášovi Bekovi, Martinu Přibylovi, Haně Nešpoříkové, která také plnila funkci zdravotnice kurzu,
a Martinu Severovi za odpovědnou, aktivní a profesionální práci.

Mgr. Pavel Motl
vedoucí kurzu