Hodnocení LVZ oboru Obchodní akademie v Karlově pod Pradědem 26. 2. – 3. 3. 2017

Stejně tak jako každý rok jsme se i letos vydali se třídami 01A a 01B do oblasti Jeseníků na lyžařský kurz, kterého se zúčastnilo 45 žáků (20 z O1A, 25 z O1B), čtyři instruktoři z řad pedagogických pracovníků školy a jeden instruktor externista.

Výcviková část – dvě družstva lyžařů (začátečníci a pokročilí) a dvě snowboardová družstva (začátečníků a pokročilých) zvládla výcvik na velmi dobré úrovni. Účastníci strávili celkem tři dny na svahu a drtivá většina z nich zaslouží pochvalu za snahu po zdokonalování svých dovedností. Běžecký výcvik jsme absolvovali z důvodu nedostatku sněhu pouze dvakrát, včetně výjezdu do okolí Ovčárny (kde jsme navíc využili služeb soukromého dopravce), Pradědu a s těmi nejzdatnějšími i do okolí Švýcárny. Praxi na sněhu pak doplnily
i hodiny teorie organizované jak pro lyžaře, tak snowboardisty.

Výchovná část – zaměřovala se na plnění obsahu denních rozkazů a daného řádu kurzu, s kterými žáci neměli výraznější potíže. Děvčata však se svým přístupem tentokráte chlapce výrazně předčila. Večerní programy, které si připravily obě třídy, byly chválihodné.

Ubytování a stravování – po několika letech jsme byli nuceni změnit ubytovací zařízení, které se však nacházelo ve stejném lyžařském areálu. Tím místem byl penzion a chata Mendelu Univerzity Brno. V modernějším penzionu s jídelnou, kde byla ubytovaná děvčata, jsou pokoje vybaveny vlastním sociálním zařízením. Chlapci pak byli ubytovaní v tzv. chatě dřevěnce se společným sociálním zařízením a společenskou místností. Obě budovy jsou vzájemně propojeny. Kvalita a množství jídla byly na velmi dobré úrovni s poskytnutím
i druhé večeře.

Nemocnost – letošní rok byl oproti tomu loňskému shovívavější a krom drobných poranění naštěstí k ničemu vážnějšímu nedošlo.

Doprava – byla zajištěna spolehlivým soukromým dopravcem panem Jaromírem Voříškem a hrazena spolkem pro podporu výchovy a vzdělávání MERKUR.

Závěr – letošní náplň kurzu se nám i přes jeho zkrácení téměř podařilo naplnit. Místo pátečního dopoledního běžeckého závodu jsme byli totiž z důvodu nedostatku sněhu nuceni předčasně odjet a závod tak zrušit.
Během kurzu se žáci zdokonalovali ve sjezdovém lyžování a snowboardingu, vyzkoušeli si pohyb na běžeckých lyžích a měli možnost dozvědět se řadu zajímavostí. Kvalitu sněhu nám však letos kazilo nadměrně teplé počasí. Oproti tomu nás při výletu na Praděd doprovázela slunečná a téměř azurová obloha.
Celkové náklady kurzu nepřesáhly Kč 3.200,-. A i přes to, že letos došlo k mírnému zdražení ubytovacího zařízení, zkrácení programu i kurzu, je to velmi přijatelná cena, díky které bychom se na toto místo rádi vrátili i v příštím roce.
Zcela jistě došlo k lepšímu poznání mezi žáky a učiteli, i mezi žáky samotnými. V celkovém hodnocení jsem byl s průběhem kurzu a přístupem žáků až na výjimky spokojen.
Děkuji všem žákům, kteří se kurzu zúčastnili a snažili se nejen o co nejlepší výsledky, ale také o vytváření optimistické atmosféry. Naštěstí takových byla většina. Ti, kteří se kurzu nezúčastnili, mohou jen litovat. Děkuji také instruktorům Tomášovi Bekovi, Martinu Přibylovi, Haně Nešpoříkové, která také plnila funkci zdravotnice kurzu, a Tomášovi Nešpoříkovi za odpovědnou, aktivní a profesionální práci.

V Chocni 15. 3. 2017

Mgr. Pavel Motl