Fyzika „na vlastní kůži“

V průběhu minulého týdne jsme si se spolužáky mohli v rámci praktických cvičení vyzkoušet fyziku na vlastní kůži. Pod tématem „magnetismus“ se skrývalo hned několik aktivit: při práci s kompasem a azimuty se nám hodily nově nabyté zkušenosti ze sportovně-turistického kurzu, vytvořili jsme „ježka“ zmagnetizováním železných pilin a v neposlední řadě nám bylo umožněno sestrojit si náš vlastní malý homopolární motor pomocí tužkové baterie, měděného drátu a dvou neodymových magnetů.

Mne osobně nejvíce zaujal ferrofluid – tekutá suspenze obsahující magnetické částice, která v přítomnosti magnetického pole na hladině vytvoří hroty ve směru siločar.

I přes prvotní technické problémky s kompasy, které se nechaly ovlivnit šrouby v lavicích, se dle mého naše poslední praktika vyvedla a opět si z nich odnášíme nové vědomosti

Andrea Ostruszková
O2B