EXIT Tour

Ve čtvrtek 2. března 2017 se naše škola zúčastnila programu EXIT Tour. Program zahrnuje poučné přednášky na diskutovaná a zajímavá témata. Začátek se konal v Panském domě v hlavním sále. Den otevřelo vystoupení americké kapely Divine Attraction v osm hodin ráno. Hned po ránu není zvykem jít na koncert, přesto to bylo příjemné probuzení a povzbuzení do dne.

Po ukončení se všichni přesunuli zpátky do školy, tam už bylo vše připravené. Já sám jsem se zúčastnil dvou přednášek. Náboženství a sekty bylo první téma přednášky, co nás čekala. Očekávání jsem měl velké. Toto téma je v dnešní době dosti diskutované díky migraci a islamizaci Evropy. Po pár slovech pana přednášejícího jsem věděl, že to bude velice inteligentní a poučné. Také že bylo. Zezačátku jsme se naučili číst myšlenky. Přestože to nijak nesouviselo s tématem, zázrakem se stala impozantní věc. Člověk by občas lépe přečetl myšlenky ostatních než svoje vlastní. Zamyslel jsem se, jak číst své.

Po skončení přednášky Náboženství a sekty jsem si uvědomil, jak málo víme o náboženství Přitom je tvůrcem lidské kultury. Došlo mi, že jeho je, jako kdybych nevěděl nic základního o literatuře, aspoň té české. Jsem nevěřící, mohl bych si říci, že mi to může být jedno. Ale to nejde. Vrtá mi hlavou, proč jsem být v tomto směru tak nevzdělaný?

Díky této přednášce, jsem se dozvěděl mnoho nových informací na toto téma a jsem za to rád. Každý má stále prostor učit se něčemu novému. Přednášku bych ohodnotil jedním slovem. Inspirativní. Po skončení nám pan přednášející nabídl zdarma bibli. Oceňuji jeho gesto. Nabídku jsem přijal a jednu bibli si vzal i já. Po odchodu z přednášky jsem se přesunul, s biblí v ruce hned na další.

Tentokrát to bylo na téma Sex, HIV a vztahy. Tento pan přednášející byl obrovský sympaťák a díky jeho energii nabrala přednáška hned jiný rozměr. Podívat se na sex a vztahy jiným směrem než známe. To byl podle mého lehce i záměr. Maslowova pyramida aneb pyramida lidských potřeb nakreslena fixem na tabuli obsahovala vše potřebné, z čehož se vycházelo. Vztahy a sex někteří z nás znají velmi dobře. Nezahaleně jsme se vrhli do diskuze, ze které bylo co brát. Nejen díky osobním zkušenostem pana přednášejícího, ale i díky logickému myšlení. Nejzajímavější ale bylo povídání o HIV. Každý ví, co to je, každý ho známe, ale málokdo tuší, co je tento vir zač. Byl jsem na tom úplně stejně a po této přednášce mám opět informaci navrch. HIV je dnes už o dost víc vidět díky určitým celebritám, které byly nakaženy tímto virem. Nakazit se je přitom poměrně jednoduché. Přitom je to pouze o vlastní opatrnosti. Zákeřná, neléčitelná a zhoubná nemoc, stačí málo, aby člověk do ní spadl. Vím, jak se můžu a nemůžu nakazit. Na co si mám dát pozor. Opět jako tisíce dalších věcí i toto téma je v dnešní době opomíjeno. Víc než poučná, byla tato přednáška výchovná.

Byl bych rád, a ostatní mí spolužáci také, kdyby se takovéto přednášky opakovaly na škole častěji. Mohli bychom si doplnit informace, ke kterým se tak často nedostaneme. Závěr celého dne končil tam, kde začínal. Kapela opět zahrála a pozvala publikum na večerní koncert. Poté program končil. Za moji osobu to byla opět další zajímavá zkušenost. Už minulý rok přednášky byly opravdu výborné a tento rok nebyl zklamáním.

Filip Träger O3A