Druháci veřejné správy na Staroměstské radnici a ČNB v Praze

Ve čtvrtek 23. ledna 2020 jsme se vydali do Prahy na odbornou exkurzi.

Jako první jsme měli na programu návštěvu Staroměstská radnice. Radnice byla založena již roku 1338 (jako první v Čechách) na základě privilegia uděleného staroměstským měšťanům králem Janem Lucemburským. Měli jsme možnost s průvodkyní vidět Orloj z „rubu“, radní síň z roku 1360, reprezentační prostory primátora Prahy, ale také místa, kde před mnoha staletími bydleli Pražané.

Po prohlídce jsme měli možnost vystoupat na věž. Někteří však použili výtah. Pak jsme museli rychle doplnit energii na obědě.

Druhým cílem v Praze byla návštěva ČNB a to konkrétně expozice Lidé a peníze. Naše exkurze začala v sále, kde nám byly promítnuty dva krátké filmy o vzniku, historii a úkolech ČNB. Naše kroky následovaly do jednoho z trezorů, kde je umístěna expozice Lidé a peníze. Po vstupu jsme viděli 100 milionovou minci z ryzího zlata a všechna platidla od historických až po padělky. Mohli jsme si vyzkoušet svoje peníze a osobní doklady pod UV světlem a zjistit, zda sami nevlastníme padělky. Na závěr jsme soutěžili a Daniela s Petrem si odnesli 40.000 Kč, bohužel ale v drceném stavu ve tvaru válečku.

Obě exkurze byly zajímavé. Budeme se těšit na příště.

Aneta Honzálková, Kristýna Jirgleová , Zuzana Konvalinková, Natálie Stehlíková
studentky VS2

« zpět na výpis událostí

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Kde nás najdete?

Zobrazit na mapě