Děvčata dosáhla na 5. místo v České republice!

Celostátní finále středoškolských her ve šplhu

Po vítězstvích v okresním a krajském kole, která se konala v Ústí nad Orlicí, jsme se s děvčaty již po deváté probojovali do celostátního finále. Spolu s chlapci ze SPŠ Letohrad jsme se 22.–23. března v moravském Holešově snažili o co nejlepší reprezentaci nejen našich škol, ale také Pardubického kraje, který jsme, jako jeho vítězné školy, reprezentovali.

Šplh je tradiční sportovní aktivitou nejen na základních a středních školách, ale zvláště v mužské kategorii se uskutečňuje řada republikových soutěží ve šplhu na laně bez přírazu (bez pomoci nohou), nejčastěji na osmimetrovém laně. Máme také na co navazovat, vždyť historicky první olympijskou medaili pro naši republiku získal v roce 1924 v Paříži Bedřich Šupčík, právě v této disciplíně. Čas, za který tuto výšku zvládl (7,2 s), by byl i dnes vynikající, i když český a současně světový rekord se posunul až neuvěřitelných 4,87 sekund…

Ani současní středoškoláci se ale nenechávají zahanbit. Šplhají 4,5 m, chlapci ze sedu bez přírazu (nejlepší 3,5-4,5 s), děvčata klasicky ze stoje s přírazem (2,7-3,5 s). Každý závodník absolvuje celkem 5 pokusů, z kterých se sčítají 2 nejlepší. Do soutěže čtyřčlenných družstev se takto započítávají pokusy tří nejlepších závodníků. Výsledek družstva tedy tvoří součet šesti pokusů.

Naše děvčata ve složení Iva Skalická O3A, Johana Prudičová O4A, Karolína Šulcová O1B a Barbora Špátová O1B, obsadila časem 21,54 s celkově výborné 5. místo a obhájila tak náš nejlepší výsledek z předloňského roku. Iva Skalická se pak v soutěži děvčat stala časy 3,18 a 3,24 s šestou nejrychleji šplhající dívkou v České republice!

Ceníme si i toho, že do finálového měření sil jsme se probojovali jako jediná obchodní akademie z celé České republiky.

Mgr. Tomáš Bek