Celostátní finále ve šplhu

Po vítězství v okresním a krajském kole jsme se 21. a 22 března vydali na dlouhou cestu na celostátní finále, které hostila Vyšší a střední policejní škola MV v moravském Holešově. Nejlepší družstva dívek a chlapců z celé České republiky bojovala v soutěžích družstev i jednotlivců, a bylo co obdivovat. Zvlášť soutěž dívek byla nebývale kvalitní a dramatická. Během dvou soutěžních dnů padlo několik českých rekordů a pořadí v obou kategoriích se o setinky sekund neustále přelévalo.

Celkově každý z účastníků šplhal pět pokusů, z nichž se pro celkový výsledek družstva počítaly dva nejrychlejší, tří nejlepších závodníků z čtyřčlenných družstev (možná trochu složitě napsané, prostě se sčítalo šest nejlepších pokusů, po dvou od tří závodníků z každého družstva).

Naše děvčata ve složení Iva Skalická z O4A, Karolína Šulcová O2A, Barbora Špátová O2A a Aneta Novotná O1A, od začátku bojovala ve středu závodního pole o 5.–7. místo. V každém z prvních čtyř kol jsme se zlepšovanými osobními rekordy propracovali na 5. místo, ale lepšící se soupeřky nás vždy dokázaly odsunout na sedmou pozici.

V rozhodujícím pátém kole děvčatům nezbylo než (s již notně odřenými a zmodřenými nárty) více zariskovat na startu elektronické časomíry a pokusit se časy ještě vylepšit, což se k naší velké radosti podařilo! Iva 3,18 s, Aneta 3,29 s, Karolína 3,30 s a Bára 3,88 s, (porovnejte se svými výkony!) Na náskok 0,2s v součtu zmiňovaných šesti pokusů již soupeřky nedokázaly odpovědět a tak se nám podařilo obhájit loňské páté místo!

To letošní, ve vynikající konkurenci, má ale o mnoho vyšší váhu. Vždyť s naším celkovým výsledkem 19,69 s, což je nejlepší výkon v historii naší školy, bychom v loňském roce stáli na stupních vítězů. Nejlepším výkonem se prezentovala studentka ze SPŠ stavební J. Gočára z Prahy, u které se ve třetích pokusech zastavily stopky na čase 2,46 s!

Nelze jinak, než před bojovností našich dívek smeknout a poděkovat za výborné výkony a vzornou reprezentaci naší školy.

Mgr. Tomáš Bek