Adaptační sportovně turistický kurz VS1

Jako noví studenti oboru vzdělání Veřejnosprávní činnosti jsme se na své nové škole zúčastnili adaptačního kurzu, který měl za cíl vytvořit z nás kolektiv, umožnit nám navzájem se blíže poznat, ale i poznat kus naší krásné země, pro kterou bychom měli časem jako absolventi pracovat.

19. září jsme tedy odjeli směrem na Zderaz, který je nedaleko Proseče u Skutče, kde jsme byli ubytováni v hotelu Renospond.

Jelikož nám přálo počasí, uskutečnili jsme řadu výletů po okolí, kde bych zmínila například překrásné Toulovcovy maštale. Ale abychom nevyvolali zdání, že jsme se jen potulovali, vyzkoušeli jsme si i praktické věci. Namátkou bych zmínila ekologickou aktivitu, kdy jsme si sami měli vymyslet co nejrealističtější projekt, který by v reálném životě bylo možné použít k úspoře energií, ekonomické úspoře zdrojů či ochraně životního prostředí obecně. Vyzkoušeli jsme si také seznamovací praktiky pod vedením speciální pedagožky, které měly stmelit náš kolektiv, ale budou se nám hodit i při budoucím povolání v rámci veřejné správy. Tedy pokud samozřejmě dostudujeme. Velmi zajímavé bylo i vyzkoušet si, jaké to je být slepý, poněvadž i s těmito lidmi se v budoucnu budeme setkávat. Nicméně neopomenu ani návštěvu zámku Nové Hrady, kde jsme si prohlédli nejen nádherný zámek, ale i viděli na vlastní oči náročnost péče o historický objekt, jinými slovy památkovou péči v praxi.

Myslím, že za všechno prváky veřejnosprávní činnosti mohu říci, že adaptační kurz splnil svůj účel. Poznali jsme se navzájem, vytvořili kolektiv, pobavili se, ale též viděli nemálo zajímavého i krásného, a zároveň si udělali částečnou představu o tom, s čím se můžeme setkat při studiu i pozdější praxi. Nezbývá než poděkovat paní třídní učitelce Sixtové i ostatním vyučujícím za skvělé zážitky i to, že s námi vydrželi, přežili ve zdraví a snad si to s námi i trochu užili. Ještě jednou děkujeme!

za VS1
Šárka Sláničková