Obchodní akademie v Chocni usiluje o větší spolupráci s firmami a podnikateli

I tento rok pořádala Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň další ročník workshopů pod jménem „Choceň – Škola a podnikání“. Žáci se například dozvěděli o přínosech i dopadech umělé inteligence, dobrovolnictví nebo o duševní hygieně při studiu na střední škole. Poprvé se vzdělávací konference konala v roce 2016.

Projekt „Choceň – Škola a podnikání“ si klade za cíl prohloubit spolupráci škol s firmami a podnikateli v Pardubickém kraji. Proto byla série přednášek určena nejen pro firmy, ale i studenty a učitele k navázání vzájemné dlouhodobé spolupráce. „Ze své pozice radního pro školství jsem vždy rád, pokud jsou školy, ředitelé a učitelé aktivní i nad rámec běžné výuky. Poděkování patří všem, kteří se podílí na organizaci a vytváření velmi zajímavého programu. Je dobře, že se také zapojují firmy a snaží se na základě svých myšlenek, vizí, ale i zkušeností inspirovat. Protože podobná setkání mají sloužit k inspiraci. Naše nabyté zkušenosti můžeme předávat mladé generaci. Mladá generace zase může předávat svoje zkušenosti nám. Doufám, že se Konference „Choceň – Škola a podnikání“ bude konat i nadále. Pardubický kraj bude rozhodně pokračovat v podpoře podobných vzdělávacích akcí a projektů,“ řekl krajský radní pro školství Josef Kozel.

Konference se také zúčastnil i radní pro regionální rozvoj a inovace Ladislav Valtr. „Účastníkem této akce a příznivcem přístupu této školy „nad rámec výuky“ jsem již mnoho let. Dnešní konference představila široký záběr výzev nové doby, od ekologie a energetiky, přes hlavní téma příležitostí umělé inteligence (AI), až po dopady na lidskou psychiku a duševní hygienu. Nejen studenty pak nejvíce oslovily praktické workshopy, které poskytly konkrétní nástroje pro hlubší porozumění a efektivní využití AI. Rád bych tedy ocenil organizační přípravu a poděkoval všem přednášejícím za jejich inspirativní prezentace,“ uvedl radní Valtr.

(Článek stažen ze Školského portálu Pardubického kraje https://www.klickevzdelani.cz/Verejnost/Ze-zivota-skol/Aktivity-SS/category/aktivity-ss/obchodni-akademie-v-chocni-usiluje-o-vetsi-spolupraci-s-firmami-a-podnikateli)

 

VIDEO z konference

 

 

V dnešní době čelíme mnoha výzvám – ve školství, společnosti i v globálním prostředí. Nechceme se změnám bránit a uhýbat před nimi, ale chceme se na ně společně připravit a hledat v nich příležitosti…

Proto jsme jako podtitul letošní konference zvolili heslo „Výzvy nové doby“ a zaměřili jsme se na následující témata:

AI, umělá inteligence – Jak se dotkne umělá inteligence vzdělávání? A podnikání, domácností…? Jak nám může AI pomoci? Nebo se máme čeho obávat?

Ekologie, energetika, technologie – Titulek v novinách: „Ekologičtí aktivisté konečně dosáhli svého a sjednotili celou společnost – už je nenávidí úplně všichni..“ To však neznamená, že bychom měli rezignovat na chování zodpovědné k životnímu prostředí…

Psychika, duševní hygiena – Už jen vyslovení předchozích témat mnohým z nás přinášejí vrásky na čele. U mladých lidí se starosti snad ještě násobí… Jsou oblasti, kde to za nás umělá inteligence neudělá, o psychické zdraví se budeme muset postarat sami.

Cestování, dobrovolnictví – Jestli můžeme „mladým něco závidět“, pak je to určitě možnost cestovat, poznávat jiné kultury, učit se otevřenosti, schopnost nadhledu a tolerance… Pojďme je v tom podpořit a také se od nich učit.

Jako obvykle jsme absolvovali workshopy zaměřené na studenty, učitele a hosty, společná setkání, diskuse, nové kontakty.

Tým organizátorů
OA a SOŠ cestovního ruchu Choceň
T. G. Masaryka 1000, 565 01 Choceň

Program Konference 2023